Boydak ‘kriz’ lafını yasakladı yüzde 13 büyümeye kilitlendi

Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Boydak, mobilya sektöründeki yüzde 40’lık daralmaya rağmen seneyi yüzde 13 büyümeyle kapatmayı hedeflediklerini söyledi

Çarşamba 13.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009
ABONE OL
Boydak Holding Başkanı Hacı Boydak, şirketlerinde 'kriz" söylemini yasaklayıp, kriz yokmuş gibi davranarak 2008 yılında yüzde 12 büyüdüklerini bildirdi. Boydak, 2008'de yüzde 20 daralan, 2009'un ilk çeyreğindeki küçülme oranı yüzde 40'a yükselen mobilya sektöründe bu yıl için ise yüzde 13 büyüme hedefi açıkladı. Sektörde yaşanan daralmaya rağmen yatırımlarına hız kesmeden devam edeceklerini belirten Boydak, "Biz markalarımız ve şirketlerimiz ile 2009'da yüzde 13 büyümeye kilitlendik. 2009 ciro hedefimiz 3.8 milyar lira" dedi.

BANKA İŞİ ANA FAALİYET DIŞI

Özellikle KDV indiriminin sektördeki talepleri harekete geçirdiğini ve son bir ayda satışlarda yüzde 50 artış sağladığına dikkat çeken Boydak Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Boydak da, "3 aylık süre çok kısa. KDV indiriminin kesinlikle yıl sonuna kadar devam etmesi gerekiyor. İnşaat sektörüne de KDV indirimi gelirse sektördeki küçülme süreci büyümeye dönebilir" dedi. Boydak borsaya açılmak için de konjonktürün uygun olmadığını söyledi. Boydak Holding CEO'su Memduh Boydak ise, geçen yıl 28 olan şirket sayısının 24 inmesi ile ilgili açıklama yaptı. "Bazı firmalarımız istediğimiz ölçeğe çıkmayınca başka firmalarımızla birleştirdik. Ana faaliyet alanlarımızdan da bankacılığı çıkardık" diyen Boydak yola, mobilya, demir - çelik, lojistik, tekstil, kimya, pazarlama, enerji ve bilişim olmak üzere yedi ana iş koluyla devam edeceklerini dile getirdi. Mobilyada 1.9 milyar lira ciro elde ettiklerini belirten Boydak, 2009'da 15 milyon lira Ar- Ge yatırımı, 85 milyon lira da Kayseri'de 2 alışveriş merkezi projesi olmak üzere toplam 100 milyon lira yatırım hedeflediklerini bildirdi.