'İstanbul turistler için Paris gibi yemek ve eğlence şehri olmalı'

Turizm Bakanı ile bir araya gelen TURYİD üyeleri turistlerin Paris'teki harcamalarının yüzde 55'inin yeme içmeye gittiğini belirterek, İstanbul'un yüzde 10 olan payının artırılması için destek istedi

Çarşamba 13.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009
ABONE OL
İstanbul'da Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'la bir araya gelen Turizm Restoran ve Kulüp Yatırımcıları İşletmecileri Derneği (TURYİD) turizmin gastronomi faaliyetlerine destek talep etti. Toplantıda konuşan TURYİD Başkanı Barış Tansever, bakanlıktan başta şarapta Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indiriminden Türk mutfağının geliştirilmesi kadar sektörün önünü açacak talepleri bulunduğunu ama amaçlarının 'ağlamak' değil, potansiyellerini anlatmak olduğunu söyledi.Tansever "Turizmin gastronomi faaliyetlerine destek istiyoruz" dedi.

'TURİSTİN PARASINI ALAMADIK'
Geçen yıl yabancı kredi kartlarıyla 2 milyar dolarlık harcama yapıldığını hatırlatan Tansever yeme içme sektörünün bu rakamdan aldığı payın 100 milyon dolar olduğunu dile getirdi. "Yani turistin parasını bir türlü alamamışız" diyen Tansever sözlerini şöyle sürdürdü: "Barselona'da turistlerin yaptığı harcamanın yüzde 35'i Paris'te yüzde 55'i yeme içmeye gidiyor. İstanbul'da sadece yüzde 10 olan bu rakamı artırmalıyız." İstanbul'un yerli ve yabancı turistlerin yeme içme ve eğlence merkezi haline gelmesi için şehrin konsept yatırımlara ihtiyacı olduğuna dikkat çeken Tansever, bunun için dünya markası olan restoran zincirlerinin İstanbul'da şube açmalarının önemli olduğunu ifade etti. İstanbul'a gelen 7 milyon turistin yemeiçme ve eğlence için 200 milyon dolar bıraktığını vurgulayan Tansever "Oysa Paris'e giden 26 milyon turist İstanbul'dakinden 40 kat fazla harcıyor" dedi.

'Şehri tarumar etmeseydik 15 milyon kişi ağırlardık'

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, 2010'da 10 milyon turist hedeflediklerini, bu rakamın 5 yıl sonra 15 milyona çıkacağını ifade etti. Günay "Gökkafes'le, sandukaya benzeyen İstanbul'un silüetini bozan yapılarla şehri tarumar etmeseydik, finans, eğitim, gastronimi, Ar-Ge, eğitim merkezi yapabilseydik bugün 15 milyon turisti ağırlardık" dedi. Günay bakanlık olarak Türkiye'de tatili prestij haline getirmeyi hedeflediklerini aktardı. Günay "Cin şişeden çıktı. İstanbul'un potansiyelini nasıl değerlendiririz bunları tartışmak lazım" diye konuştu. ÖTV indirimi konusunda Maliye Bakanlığı'yla iyi bir noktaya geldiklerini hatırlatan Günay "Umarım yeni Maliye Bakanımızla da önümüzdeki dönemde sonuca ulaşırız" diye konuştu.

Yabancılar kredi kartıyla nereye ne harcadı?
Araç kiralama: 30
Benzin: 25
Uçak bileti: 104
Konaklama: 368
Yeme-içme: 95
Bar+içkili lokanta: 33
Giyim: 290
Market+AVM: 162
Diğer: 309
Hizmet: 180 ( Milyon TL)