‘Kriz varsa çaresi de var’

TOBB’un da yer aldığı sivil toplum örgütleri, durgunluğun tüketimi canlandırmayla aşılması için geniş bir kampanya başlatıyor. “Kampanya Kuşu” adı verilen etkinlikle özel sektör de indirimlere destek verecek. Aylık, haftalık sektörel indirim günleri yapılacak

Çarşamba 13.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009
ABONE OL

Ekonomik Sosyal Konsey üyesi sivil kuruluşların temsilcileri, kriz nedeniyle piyasalarda yaşanan durgunluğun aşılması için atağa geçti. TOBB, TESK, Türk-İş, Hak İş ve Kamu Sen'in de aralarında bulunduğu sivil örgütler, tüketimin canlandırılması için hazırladıkları proje için Başbakan Tayyip Erdoğan ve siyasi partilerden destek istedi. "Kriz varsa çaresi de var" sloganıyla hazırlanan "Kampanya Kuşu" projesi kapsamında mobilya, tekstil gibi sektörlerde aylık, haftalık indirim günleri düzenlenecek. Hükümetin otomobil ve beyaz eşyadaki vergi indiriminin ardından özel sektör de indirimlere destek olacak. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu önderliğindeki sivil kuruluşların başkanları "tüketimi canlandırma projesi"ni önceki akşam Esenboğa Havalimanı'nda Başbakan Tayyip Erdoğan'la paylaştı ve destek istedi. Görüşmede, başta işsizlik olmak üzere yaşanan sorunlara dikkat çekilerek acilen piyasaların canlandırılması gerektiği belirtildi. Başkanlar, ekonomik daralmanın tek taraflı, sadece reel sektörün desteğiyle aşılamayacağını da kaydetti.

'Kampanya Kuşu' bilboardlara çıkacak
Sivil örgütler tüketimi canlandırma projesine, Talih Kuşu'ndan esinlenerek "Kampanya Kuşu" ismini verdi. Bu kapsamda, aylık, haftalık indirimler yapılacak. Sivil örgütler ayrıca, Başbakan Erdoğan'dan belediye bilboardlarının kullanılması için destek istedi. Başbakan Erdoğan'ın da projeyi desteklediği öğrenildi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de krizin çözümü için kampanya düzenleyen sivil örgütlere tam destek verdi.

Esin kaynağı Bush'un 11 Eylül konuşması
Tüketim projesinin hazırlanmasında, esin kaynağı eski ABD Başkanı George Bush'un 11 Eylül konuşması oldu. Sivil örgütler, projeyi Başbakan'a şu çerçevede aktardı; "Bush, Amerikan halkına 'Saldırıdan korkup eve kapanmayın. Biz bu binaların daha iyisini yapacak, teröristleri yakalayacak güce sahibiz. Ama eve kapanırsanız teröristlerin hedefine ulaşmasına yardımcı olursunuz' demişti. Biz de kendimize güvenelim krize teslim olmayalım." Sivil örgütler, krizin konuşulmasını ancak bu işten nasıl en az zararla çıkılacağının da anlatılmasını isteyerek, "Neticede Türkiye ürettiğinin yüzde 91'ini iç piyasada tüketen bir ülke. Bu gerçeği göz ardı etmeyelim. Krizden çıkması siyasi konu değil. İktidar ve muhalefet de destek versin" dedi.