Krizden etkilenen aileler faturayı çocuklara kesiyor

ABD'de çocuklara yönelik şiddet vakaları artış gösteriyor. Doktorlar ekonomik kriz ile çocuklara uygulanan şiddet arasındaki bağlantıyı araştırmaya başladı

Çarşamba 13.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009
ABONE OL
Ekonomik krizi en az büyükleri kadar ciddiye aldıkları araştırmalarla kanıtlanan çocuklar ağır bir fatura ile karşı karşıya. Zorluklarla boğuşan ebeveynler arasında şiddet artarken bundan en fazla etkilenenler ise çocuklar oluyor. Uzmanlar, problemin önemli bir parçası olarak ekonomik koşulların zorlaşmasını gösterirken, ABD'nin Seattle şehrinde çocuğa kötü muamele vakalarında artış olduğu bildirildi. Childhaven çocuk barınağı sorumlularından Andrea Solomon, krizle birlikte barınak trafiğinde de artış yaşandığını kaydetti. Geçtiğimiz yılın ilk dört ayında 248 çocuğun sığındığı barınakta bu yılın ilk dört ay rakamı 288'e çıktı. Krizle birlikte yaşam standartlarındaki düşüş, borç ve ödemelerin insanların sosyal yaşamını olumsuz yönde etkilediğini belirten Solomon, bunların negatif şekilde çocuklara yansıtıldığını belirtti.

İŞSİZLİK ŞİDDETİ ARTIRIYOR
ABD'nin Pittsburgh şehrindeki doktorlar da hastanelere kötü muamaleye uğradığı gerekçesi ile getirilen çocuk vakaları ile ekonomideki olumsuz gidişat arasındaki olası bağlantıyı araştırıyor. Her yıl şiddet vakalarından yaralı olarak hastanelere ortalama 15 çocuğun getirildiğini hatırlatan doktorlar, geçtiğimiz yıl bu ortalama sayının 35'e çıktığını belirtti. Florida'nın Jacksonville şehrinde çocuklara şiddet vakalarında artış olduğunu kaydeden çocuk doktoru Randell Alexander, "Ne kadar fazla insan işsiz kalırsa o kadar yetişkin evde oturuyor demektir. Bu da çocuğa şiddet ihtimalini artırıyor" diye konuştu.

EVLERİNE GİTMEK İSTEMİYORLAR
Childhaven çocuk barınağına getirilen çocuk sayısındaki artışı ekonomideki istikrarsızlığa bağlayan Solomon, ekonomik ve sosyal sorunların çocukları olumsuz şekilde etkilediğini belirtti. Solomon, "Şiddete maruz kalan çocuklar okuldan sonra evlerine gitmek istemiyor, içlerine kapanıyor" diye konuştu.