Numara asgari 15 Krş’tan operatöre tahsis edilecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, sabit telefonda alternatif operatöre tahsis edilecek numaraların değerini asgari 15 kuruş olarak belirledi

Çarşamba 13.05.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009
ABONE OL
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), rekabete açılan 'şehiriçi alo'da Türk Telekom dışındaki operatörlere tahsis edilecek numaraların değerini saptadı. Alternatif sabit telefon operatörlerine tahsis edilecek her bir telefon numarasının değeri asgari 15 kuruş olacak. BTK asgari bedelleri Bakanlar Kurulu'nun onayına sundu. Operatörlere tahsis edilecek telefon numaraları, 10 binli bloklar halinde satılacak. Alternatif operatörler, her bir blok için BTK'ya 1500 TL ödeme yapacak. Türkiye'de 220 milyon dolayında numara bulunuyor. Bunun 30 milyonunu aktif olarak Türk Telekom kullanıyor. 10 bin bloklar halinde satılacak numaralardan bir tanesi bile kullanılsa blok "kirletilmiş" kabul ediliyor ve başka bir operatöre tahsis edilemiyor. Bu nedenle 17 milyon abonesi bulunan Türk Telekom'da, 30 milyon numara kullanılmış görünüyor. Türk Telekom'un, tahsis edilecek numaraların imtiyaz sözleşmesi gereğince kendisine ait olduğunu gündeme getirerek, BTK'nın yapacağı tahsisleri mahkemeye taşıyabileceği kaygısı dile getiriliyor.

Şirketlere lisans zorunluluğu kaldırıldı
BTK, şehriçi alo'da yöntem değişikliğine de gitti. Daha önce gerek şehirlerarası, gerekse de uluslararası telefon hizmeti vermek isteyen operatörlerin, lisans alma zorunluluğu bulunuyordu. Şehiriçi alo operatörlerin BTK'ya, 'bu hizmeti vermek istiyorum' yönünde bildirimde bulunması yeterli olacak. Operatörler, daha sonra Türk Telekom ile alt yapısını kullanmak üzere anlaşma yapması BTK'dan numara satın alması gerekiyor.