Dünya devleri kan ağlarken Türkler krizde kâr yarışında

Kredilerde frene basmakla suçlanan bankalar ve telekom şirketleri yılın ilk çeyreğini beklentilerin üzerinde kârla kapattı

Cuma 15.05.2009
ABONE OL
Dünyanın önde gelen dev şirketleri krizin pençesinden kurtulmak için çabalarken Türkiye'nin önde gelen kurumları kârlarında hafif düşüşlere karşın iyi bilanço açıklamaya devam ediyor. Kredileri kestiği için şirketler kesimi tarafından eleştirilseler de bankalar ilk çeyrekte kârlarını piyasa beklentilerinin üzerinde açıklıyor. Yapı Kredi Bankası'ndan sonra, İş, Garanti, Halkbank ve Akbank da beklentilerin üzerinde kâr açıkladı. 5 bankanın açıkladığı kâr 2.7 milyar TL oldu. Turkcell de ilk çeyreği 563 milyon TL kârla kapattı. Dün borsaya gönderilen açıklamalara göre İş Bankası, 2009 ilk çeyreğinde kârını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.2 artışla, 606 milyon TL'ye çıkardığını duyurdu. Banka için kâr beklentisi ise 531.2 milyon TL idi. İş Bankası'nın aktif büyüklüğü ise 2009'un ilk üç ayında yüzde 1.1 oranında artarak 98 milyar 608 milyon TL'ye yükseldi. Bankanın kredi hacmindeki daralma ve olumsuz piyasa koşullarına bağlı olarak takipteki kredilerin toplam kredilere oranının yüzde 4.4'den yüzde 5.1'e çıktığı kaydedildi.

TAKİPTEKİ KREDİLER DÜŞTÜ

Akbank, 2009 yılının ilk çeyreğinde 569 milyon lira net kâr elde etti. Akbank'ın ilk çeyrek kârının 510.9 milyon TL olacağı tahmin ediliyordu. Geçen yıl aynı dönem kârı, olağanüstü kalemler arındırıldıktan sonra, 495 milyon lira olan Akbank'ın ilk çeyrek kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artmış oldu. Ancak Akbank'ın net kârında yüzde 21'lik bir düşüş yaşandı. Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, yaptığı açıklamada bankanın takipteki kredi alacaklarının sektör ortalamasının oldukça altında kalarak yüzde 3 olarak gerçekleştiğini ve toplam tutarı 1 milyar 454 milyon lira olan takipteki kredi alacaklarının tamamı için yüzde 100 karşılık ayrıldığını vurguladı. Kârında en hızlı artış yaşanan banka ise Garanti oldu. Banka ilk çeyrek konsolide net kârını yüzde 44 artırarak 712.4 milyon TL'ye yükseltti. Garanti'nin ilk çeyrek kârının 550.6 milyon TL olacağı öngörülüyordu. Garanti'nin konsolide aktif büyüklüğü 104.9 milyar TL seviyesine ulaştı. Garanti'nin zor zamanlarda da ülke ekonomisine desteğini kesmediğini belirten genel müdür Ergun Özen, "Türkiye'nin en çok kredi veren bankası olarak nakdi kredilerdeki pazar payımızı yüzde 15'in üzerine çıkardık" dedi. Kârını krize karşın artırmayı başaran bir diğer banka da Halkbank. İlk çeyrek kârı yüzde 20.5 artışla 365 milyon TL'ye ulaşan Halkbank, toplam kredilerini ise bir önceki yıla göre yüzde 4.9 artırdı. Piyasa değerine göre Türkiye'nin 5. büyük bankası olan Halkbank varlıklarını da yüzde 18.1 yükseltmeyi başardı.