Ölçülü davranan Merkez'in faizinde 9'a çeyrek kaldı

Merkez Bankası, faizleri beklendiği gibi yarım puan daha indirerek yüzde 9.25'e çekti. Kasım'dan bu yana faiz indiren banka ölçülü diyerek yeni indirimlerin sinyalini verdi

Cuma 15.05.2009
ABONE OL
Merkez Bankası politika faizini tarihin en düşük seviyesine çekti. Dünkü toplantısında politika faizini beklendiği 0.5 puan daha indirerek yüzde 9.25'e çeken banka borç verme faizlerini ise yüzde 12.25'ten 11.75'e düşürdü. Küresel krize karşı kasımda faiz indirmeye başlayan Banka, 7 ayda faizleri 7.5 puan indirdi. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) faiz kararı sonrası yaptığı açıklama önceki iki açıklamasının kopyası gibiydi. Açıklamada uIuslararası kredi piyasalarındaki sorunların devam ettiği vurgulandı, küresel ekonomiye ilişkin göstergelerde henüz belirgin bir iyileşme gözlenmemediği kaydedildi. Dış talebin zayıf seyrini sürdürdüğüne ve yurt içi yatırım talebinin gerilediğine vurgu yapılan açıklamada bu çerçevede iktisadi faaliyette toparlanmanın ve istihdam koşullarındaki iyileşmenin zaman alacağı tekrarlandı. Enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskının süreceğinin düşünüldüğü belirtildi.

'ÖLÇÜLÜ OLUNACAK'
Merkez Bankası bundan sonraki faiz indirimlerinin ölçülü olacağını son karar sonrasında da yinelendi. Açıklamada, "Kurul, bundan sonraki faiz indiriminin ölçülü olabileceği ve para politikasının aşağı yönlü esnekliğini uzunca süre korumasının gerekebileceği değerlendirmesinde bulunmuştur" denildi. Banka ayrıca, enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her türlü verinin kurulun geleceğe yönelik duruşunu değiştirmesine neden olabileceğini vurguladı.