Yeni dünyanın büyük kâşifleri Türkiye’de güçlü ortak arıyor

Ortadoğu ve Avrasya coğrafyasına açılmak isteyen Portekizli işadamları Türkiye’ye ortak aramaya geldi. Bakılan sektörler ise yenilenebilir enerji, finans, inşaat ve ilaç

Cuma 15.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 15.05.2009
ABONE OL
Vasco da Gama gibi önemli isimler ile Kaşifler Çağı olarak bilinen 15'inci yüzyıla damgasını vuran Portekiz, Latin Amerika gibi Türkiye'nin de bulunduğu coğrafyayı keşfetmeye hazırlanıyor. Finansta ve yenilenebilir enerji alanlarında dünyanın en iyileri arasında yer alan Portekiz firmaları dün İstanbul'da Türk firmaları ile birebir görüşme yaptı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Portekiz Dış Ticaret ve Yatırım Ajansı (AICEP) işbirliği ile düzenlenen 'Türk-Portekiz İş Forumu'nda bir araya gelen heyetlerin üzerinde durdukları alanlar arasında, yenilenebilir enerji, bilgi teknolojileri, inşaat, ilaç sanayi ve turizm öne çıktı. Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Cavaco Silva yaptığı konuºmada ticari ilişkilerin bazı olumlu gelişmelere karşın olması gereken düzeyin hâlâ çok altında bulunduğunu belirtti. Silva, "Portekiz ve Türkiye önemli birer turizm ülkeleri olmalarına rağmen karşılıklı yolcu sayısı, ºirketler arası işbirliği ve karşılıklı yatırımlar bakımından ikili ölçekte arzu edilen düzeyi bir türlü yakalayamamışlardır" dedi.

HEPSİ ÇALIŞMAK İSTİYOR

Silva, "Bana eşlik eden işadamları heyetinin hepsi de Türkiye ile çalışmaya ve Türkiye'de ortaklar bulmaya büyük ilgi gösteriyorlar" dedi. Silva aynı zamanda bu şirketlerin hemen hepsinin yenilenebilir enerji, bilgi teknolojileri ve süreç yönetimi, inşaat, çimento üretimi, yapı malzemeleri, ilaç sanayi, fabrika ve fabrika teçhizatı, turizm gibi ekonomilerinin dengeli ve sürdürülebilir kılınmasında kilit rol oynayan sektörlerden olduğunu da dile getirdi.

Silva çifti çarşıda el ele gezdi
Portekiz Cumhurbaşkanı Anibal Antonio Cavaco Silva ve eşi Maria, Kapalıçarşı'da el ele gezdi ve kahvaltı etti. Silva çifti, Türk lokumunun tadına da baktı. Maria Cavaco Silva çarşıdan alışveriş yapmayı ihmal etmedi.

O sözler retorik 7 Haziran'ı bekleyin
PORTEKİZ'İN dünyanın çeşitli bölgeleri ile özellikle Afrika ve G.Amerika ile tarihten gelen ayrıcalıklı ilişkilerini sürdürdüğünü dile getiren Silva, Türkiye'nin de Kafkasya ve Körfez ülkeleri ile ayrıcalıklı ilişkilere sahip ülke konumunda bulunduğunu söyledi. Silva, Boğaziçi Üniversitesi'ndeki toplantıda ise Avrupalı politikacıların Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin olumsuz açıklamalarına "Lütfen bakmayın onlara. Şimdi seçim zamanı. Retorik onlar. 7 Haziran'ı bekleyin" dedi.

'İkinci çeyrekte krizin etkileri azalır'
TÜRK Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, 'Türk-Portekiz İş Forumu'nda yaptığı konuşmada yılın ikinci çeyreğinde ekonomik krizin etkilerinin daha da azalacağını umduklarını belirtti. IMF anlaşmasının en kısa sürede sonuçlandırılmasını beklediklerini anlatan TÜSİAD Başkanı Yalçındağ, Türkiye'nin son birkaç yıl içerisinde global yatırımcılar için en ilgi çekici pazarlardan biri olduğunu, stratejik konumu sayesinde Avrasya bölgesinde doğal bir enerji merkezi konumunda bulunduğunu vurguladı.