Yenilenebilir enerjide yerli malı kullan, yüzde 100 teşviki kap

Yenilenebilir Enerji Yasa Tasarısı'na göre yerli kaynakla elektrik üretene % 40-100 arasında teşvik verilecek. Tam teşvik, 10 eurocentlik alım garantisi anlamı taşıyor

Cuma 15.05.2009
ABONE OL
Yenilenebilir Enerji Yasa Tasarısı'nda yerli kaynakları kullanarak üretim yapanlara 'teşvik' geliyor. Enerji Bakanı Taner Yıldız, gerek rüzgarda, gerekse güneşte yerli kaynaklar ve yerli üretime yüzde 40'a varan farklı sübvansiyonlar verilmesi konusunda bir maddenin taslağa eklendiğini açıkladı. Teşvikin yerli mal kullanandan elektriğin daha yüksek bedelden alınması olacağını belirten Elektrik Üreticileri Derneği Müdürü Obahan Obaoğlu, "Örneğin rüzgâr santrali kurarak elektrik üretene 8 euro cent verilmesi gündemde. Yerli türbin kullanılıyorsa yüzde 40 oranıyla 9 eurocente çıkabilecek" dedi. Polat Enerji Genel Müdürü Zeki Eriş ise yüzde 100 yerli ürün kullanan için 10 eurocentlik alım garantisi anlamına geldiğini bildirdi.

Azeri gazına zam tüketiciye yansımayacak
Azeri gazına zamda söz konusu olacak 'adil' rakamı, "Rusya'nın değil bugünkü piyasa fiyatı" olarak tanımlayan Yıldız, Azeri gazındaki fiyat artışının Türk tüketicisine zam olarak yansıtılmayacağını bildirdi.