'İşsizler ve umutsuzlar ülkesi olduk'

İşçi konfederasyonları, işsizliğin vahim boyutlara ulaştığına işaret ederek, acilen yeni istihdam paketi açılmasını istedi

Cumartesi 16.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009
ABONE OL
Şubat ayında 4 milyona yaklaşan resmi işsizlik rakamları sivil toplum örgütlerinde endişeye yol açtı. İşsizlik rakamlarının, 3 milyon 802 bin kişiyle Ocak ayı rakamlarını da aşarak, 'vahim' boyutlara ulaştığını bildiren Türk-İş Yönetim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada, rakamların, gerçek gündemin işsizlik ve yoksulluk olduğunu gözler önüne serdiği, gün geçtikçe artan işsiz sayısının toplumsal sorunları derinleştirdiği ve Türkiye'nin işsiz, mutsuz ve umutsuz insanlar ülkesi haline geldiğini savundu. İşsizliği önleyecek uygulamaların hayata geçirilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, "Hükümetin krize karşı aldığı önlemlerin, işsizliği önleme adına bir katkısı olmadığı açıktır. Hükümet, kriz önlem politikalarını gözden geçirmeli, emeği ile geçinenleri de dikkate alarak üretimi yeniden organize etmeli, sosyal ve ekonomik meseleleri birlikte değerlendirecek bir vizyonu vakit geçirmeden gündeme almalıdır" denildi. Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da, rakamların işsizlik boyutlarının tarihi bir seviyeye çıktığını ve artış eğilimini sürdürdüğünü gösterdiğini belirterek, "Türkiye'nin birinci gündem maddesi işsizliktir. Hükümet, acilen yeni bir istihdam paketi hazırlamalı ve uygulamaya koymalıdır'' dedi.

"FAZLA MESAİ ÖNLENSİN"
Uslu, hazırlanacak pakette fazla mesaileri, yabancı kaçak işçiliği önleyecek tedbirler ile ormancılık, hayvancılık gibi iş kollarında kısa süreli istihdam imkanı yaratacak uygulamaların yer almasını istedi. Uslu ayrıca aile yardımı talep etti.

241 bin kamu işçisi için pazarlığı masada bitirelim
DEVLET Bakanı Hayati Yazıcı, arabulucu aşamasına gelen kamu kesimi toplu iş sözleşmesi görüşmeleri kapsamında Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ve beraberindeki heyeti Başbakanlık Merkez Bina'da kabul etti. 200 kamu kurumunda 241 bin işçiyi kapsayan 265 toplu iş sözleşmesi imzalanacağını belirten Yazıcı, idari konularda büyük ölçüde uzlaşmaya varıldığını, ücreti ise bundan sonraki süreçte müzakere edeceklerini dile getirdi. Mustafa Kumlu da "Amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Diliyorum ki görüşmeler kısa sürede masa başında biter'' dedi.

Mart ayından itibaren düzelme başlayacak
İŞSİZLİK rakamlarını değerlendiren Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, "Bunlar Şubat ayına ait rakamlar, Şubat ayı da Türkiye'de krizin etkilerinin daha fazla yaşanmış olduğu bir aydı'' dedi. Mart'tan itibaren düzelmenin başlayacağını, Nisan ve mayıs rakamlarının çok daha olumlu olacağını vurgulayan Ergün, yüzde 13.5'lik hükümet hedefinin tutturulabileceğini belirtti.

Krizin ilacı dar gelirlilere harcama çeki verilmesidir
TÜRKİYE Kamu-Sen, işsizlikle ilgili sorunun çözümü için dar ve sabit gelirlilere harcama çeki verilmesini önerdi. Türkiye Kamu-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, piyasanın ateşini söndürmenin, tüketiciyi desteklemekle mümkün olduğu belirtilerek, "Yalnızca sanayiciye, üreticiye borç vererek bu kriz aşılamaz, işsizliğe çare bulamazsınız. Piyasalara güven vermek ve tüketimi canlandırmak zorundasınız. Dar ve sabit gelirliye harcama çeki, bu krizin ilacıdır. Çığlığı duyun ve çekle piyasaları canlandırın" denildi.

Vergi indirimi yerli imalatı teşvik edici ürüne olmalı
MÜSİAD hükümetin işsizlik reçetesinde vergi indirimlerinin süresini uzatmasını istedi. MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Cihad Vardan, işsizliğin çözümünün kolay bir konu olmadığını, işsizliğin dünyayı ilgilendirdiğini kaydetti. İç pazarı canlandırmaya yönelik çalışmaların devam etmesi gerektiğini vurgulayan Vardan, "ÖTV ve KDV indirimleri yıl sonuna kadar devam etmeli. Bunu da ithal ürüne yönelik değil yerli imalatı teşvik edici olan ürünlere yapmalıyız. İçeride üretim sağlanmalı" dedi.

Bankalar 1 yılda 51 fabrikaya el koydu
BİR taraftan işsizlik sorunu derinleşirken, bir taraftan da kredilerini ödeyemediği için bankaların son 1 yılda el koydukları malların sayısının katlanması dikkat çekti. İSMMMO'nun bankaların internet sitelerinde ilan ettikleri satılık gayrimenkullerden yola çıkarak hazırladığı "Bankanızdan Satılık Fabrika" raporuna göre, 2008 Haziran'ında 1.100 olan hacizli gayrimenkul sayısı 2009 Mayısında 2.477'ye ulaştı. Satış bedelleri ise 420 milyon TL'den 627 milyon TL'ye çıktı. En dikkat çekici gelişme ise el konulan fabrika sayısının 51'e yükselmesi oldu. El konulan işyeri sayısı 654, dükkân sayısı 261 olarak kayda geçti. İşyeri haczi en çok İstanbul, Ankara ve İzmir'de gözlenirken, hacizli fabrikalarda Kayseri ve Gaziantep başı çekti.