Sivri dilli Lula da Silva Müslüman misyonerler ve bankacılarla geliyor

21 Mayıs'ta Türkiye'ye gelecek Brezilya Devlet Başkanı ile birlikte, Latin Amerika'da İslam'ı yaymaya çalışan grup, Petrobras, Banco Du Brasil gibi devler var

Cumartesi 16.05.2009
Güncelleme: Cumartesi 16.05.2009
ABONE OL
Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Çin ve Suudi Arabistan'dan sonra ilk kez Türkiye'ye geliyor. 21 Mayıs'ta Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) düzenleyeceği toplantıya katılacak olan dünyanın en sivri dilli liderlerinden biri olarak tanınan Lula da Silva'yla Türkiye'ye gelecek olan heyet ise oldukça ilginç. Heyette bankacılıktan, petrol arayan şirketlere, tabanca üreticilerinden, Latin Amerika'da Müslümanlığı yaymaya çalışan derneklere kadar bir çok farklı grup bulunuyor. Şirketler Türk özel sektör temsilcileri ile bir araya gelecek.

KARADENİZ'DE PETROL ARIYOR

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ile Karadeniz'de petrol aranması konusunda iki ayrı anlaşmaya imza atan Petrobras, gelecek en önemli firmalardan biri. Firma günde 1.8 milyon varilden fazla petrol üretiyor. 2006'dan beri Türkiye'ye 130 milyon dolar yatırım yapan Petrobras'ın 2009-2010 döneminde ise 300 milyon dolar daha yatırım yapması bekleniyor. Dünya bankacılık devi Banco do Brasil de gelecek bir diğer firma. Bankanın; Karakas, Dubai, Hong Kong, Lima, Luanda, Panama, Roma, Seul, Washington, Şangay, Tokyo, Londra'da şubeleri bulunuyor.

Önemli şirketler misafir olacak
Gelecek şirketlerden bazıları:
* Latin Amerika'da İslam Dinini Tanıtma Merkezi
* Forjas Taurus: Dünyanın en büyük tabanca imalatçılarından biri. Amerika'da tabanca pazarının yüzde 59.7'si elinde.
* ArenA do Brasil: 2014'te Brezilya'da yapılacak FIFA Dünya Kupası stadyumunu da üslenen firma.
* Embraer: Boeing ve Airbus'tan sonra dünyanın 3. en büyük uçak üreticisi.