Obama borsada 'sağlamcı' çıktı

Obama, borsada yatırım tercihini Fortune 500 listesindeki teknoloji şirketlerinden yana kullandı. McDonald's da favori hisseler arasında

Pazar 17.05.2009
Son Güncelleme: Pazar 17.05.2009
ABONE OL
ABD Başkanı Barack Obama, ekonomik krize karşı aldığı ekonomik ve politik kararlarında olduğu gibi kişisel yatırımlarında da 'sağlamcı' çıktı. Başkanlık seçimi döneminde kampanyasını teknoloji ile destekleyen Obama borsadaki yatırımlarının büyük çoğunluğunu teknoloji şirketlerinden yana kullandı. Fortune 500 şirketlerinde hissesi bulunan Obama için yatırımcılar 'garantici' tanımlamasında bulundu. Obama'nın 115 bin ila 250 bin dolar arasında değişen yatırım fonu hisselerinin büyük çoğunluğu Vanguard FTSE Social Index Fonu'nda bulunuyor. Büyük ve orta ölçekli şirketlerin yeraldığı Obama'nın en favori yatırım hisseleri arasında ilk sırayı JP Morgan Chase alıyor.

SASHA VE MALIA İÇİN HESAP

Apple, Google ve Intel gibi teknoloji şirketlerinin hisseleri de listede ön sıralarda yer alırken McDonald's hisseleri Obama'nın favori listesinde altıncı sırada. Beyaz Saray'ın açıkladığı kişisel finans yatırımlarına göre Başkan Obama'nın hazine tahvillerinde 1 ila 5 milyon dolar arasında yatırımı bulunuyor. Ayrıca Başkan Barack Obama'nın bankadaki iki ayrı vadesiz hesabında 100 bin ila 265 bin dolar arasında yatırımı var. Kızları Sasha (7) ve Malia'nın (10) okul masrafları için iki eğitim tasarruf planına kayıt olan Obama'nın bu hesaplarında ise 100 ila 200 bin dolar arasında tasarrufu bulunuyor.