Avrupalı OMV ile Mol Nabucco için ilk gazı Kuzey Irak'ta buldu

Avusturyalı OMV ve Macar Mol Iraklı gaz şirketi Pearl Petroleum'un yüzde 20'sini aldı. İki ortağın planı Irak gazını Nabucco'ya aktarmak

Salı 19.05.2009
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009
ABONE OL
Türkiye'de de yatırımları bulunan Orta Avrupa'nın en büyük petrol şirketi Avusturya merkezli OMV ve Macar gaz şirketi Mol, Kuzey Irak'taki Pearl Petroleum şirketinin yüzde 20'sini satın aldılar. OMV kendi payına düşen yüzde 10 için 350 milyon dolarlık ödemede bulunurken Mol, Pearl Petroleum sahiplerine Macaristan'daki rafinasyon faaliyetlerinden yüzde 3'lik hisse verdi. Kuzey Irak'taki gaz üretim faaliyetlerine 8 milyar dolar yatırım planlayan bu şirket şu anda günlük üretim miktarını 2014 yılına kadar 30 katın üzerinde artırmayı hedefliyor. Nabucco konsorsiyumun da üyesi olan OMV ve Mol ürettikleri gazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya gitmesi planlanan Nabucco boru hattına vermeyi planlıyor. Mol adına açıklama yapan Başkan Yardımcısı Zoltan Aldott, "Bu startejik işbirliği ile birlikte Mol, Nabucco projesinin hayata geçmesi adına önemli bar adım atmıştır ve Avrupa'nın arz güvenliği konusunda önemli bir mesafe alınmıştır" dedi.

TÜRKERLER DE ANLAŞMIŞTI

Pearl Petroleum şirketi merkezi Birleşik Arap Emirlikleri'nde bulunan Dana Gas ve Crescent Petroleum şirketlerinin iştiraki. Bu şirketlerle daha önce bir Türk şirketi olan Türkerler de yıllık 10 milyar m3'lük dev bir gaz anlaşması imzalamıştı. Bu anlaşma da halen Enerji Bakanlığı'nın gündeminde. Crescent ve Dana Gas'ın Hamit Cafer bugüne kadar Kuzey Irak'taki sahalara 605 milyon dolar yatırım yaptı.