Avustralyalı 900 dolarlık çeki alıp alışverişe koştu

Harcamaların artırılması için Mart ayında dağıtılmaya başlanan hediye çekleri işe yaradı, alışverişin canlanması yetkilileri sevindirdi

Salı 19.05.2009
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009
ABONE OL
Avustralya hükümetinin ekonomik harcamaları artırmak için Mart ayında dağıtmaya başladığı hediye çeklerine kavuşanlar alışverişi canlandırdı. Haziran ayına kadar banka hesaplarına yatırılacak hediye çeklerinin devlete toplam maliyeti 42 milyar doları bulacak. Ülke tarihinin en büyük nakit yardımı ile hükümet, vatandaşların yapacağı harcamalarla özellikle yerel işletmeleri desteklemeyi ve işsizliğin önüne geçmeyi planlıyor. Okula gitme çağına gelmiş çocuk sahibi ailelere 950 dolar yardım yapılan ülkede yıllık 100 bin doların altında gelir elde eden Avustralyalılar da 900 dolarlık hediye çekleri alacak. Avustralya Hazine Bakanı Wayne Swan, çeklerin Avustralya ekonomisine hayati önemde destek sağlayacağını belirtti. Swan "Bizim şimdi yapmamız gereken ekonomideki durgunluğa karşı istihdamı destekleyerek harcamaların artırılması" dedi.

ÖLÜLER ADINA DA ÇEK GÖNDERİLMİŞ
ABD hükümetinin evlere postaladığı 250 dolarlık yardım çeklerinin yıllar önce vefat etmiş kişiler adına hazırlanmasına benzer durum Avustralya'da da yaşandı. Avustralya da yaşamını yitirmiş Avustralya vatandaşları ve ülkesine dönmeye hazırlanan göçmenlere hediye çeki gönderdi.