'Çanlar, bono balonu için çalmaya başladı'

Krizin güvenli limanları haline gelen bonolar kapışılınca, fiyatları tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Uzmanlara göre bono piyasasında büyük bir balon oluştu

Salı 19.05.2009
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009
ABONE OL
Merkez bankalarının faiz indirimleri ve hisse senetlerine olan risk iştahının azalmasıyla hazine bonoları krizin güvenli limanları haline geldi. Hazine'nin açtığı ihalelere rekor teklifler geldi. Reel sektöre kredi musluklarını kısan bankalar, kasalarını hazine bonolarıyla doldurdu. Bonolar kapışılınca, fiyatları tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Krizden önce yüzde 25 düzeyinde olan gösterge tahvilin faizi yüzde 11'li seviyelere geriledi. Benzer gelişmeler diğer ülkelerde de yaşandı. ABD 10 yıllık faizleri, krizde yüzde 4'ten yüzde 2'ye geriledi. Son aylarda belirgin yükselişler başlasa da, hâlâ çok düşük seviyelerde.

'BİRKAÇ AYDA PATLAR'
Eczacıbaşı Menkul Kıymetler Baş Ekonomisti Erkin Şahinöz'e göre krizde bono fiyatları aşırı şişti ve balon oluştu. Şahinöz'e göre bu balon birkaç ay içinde patlayacak. "Şu anda olmasa bilebir kaç ay içerisinde gündemin en önemli başlığı Hazine bonoları olacak" diyen Şahinöz sözlerini şöyle sürdürdü: "Sadece Amerika'da değil, Avrupa'dan Japonya'ya, Türkiye'den diğer gelişmekte olan ülkelere küresel bir bono balonu ile karşı karşıyayız. Kriz varlık fiyatlarının çoğunu kelimenin tam anlamıyla çökertirken Hazine bonosu fiyatlarını da koca bir balona dönüşecek şekilde şişirdi. Bono fiyatlarının tarihi yüksek, bono faizlerinin de dünya genelinde tarihi düşük seviyeye geriledi." Şahinöz, dünya genelinde bono faizlerinin bir kaç ay içinde kalıcı bir şekilde yükselmeye başlayacağını tahmin ediyor. Şahinöz'e göre enflasyon korkusunun yeniden dönmesi ve ekonomik aktivitede başlayacak olan toparlanma faizlerin yükseltmeye başlayacak.

HİNDİSTAN BORSASI SEÇİM SONUÇLARIYLA COŞTU
Hindistan'da Cumartesi günü açıklanan genel seçim sonuçları dün Hint borsasını adeta uçurdu. Ulusal Kongre Partisi'nin başarısı üzerine Bombay Borsası'nda işlemlere başlanmasından kısa zaman sonra endeksler tavan yaptı. Borsa endekslerinin üst devreye ulaşması nedeniyle borsa işlemleri bir saatliğine durduruldu. Asya borsalarının genelde değer kaybetmesine rağmen Bombay Borsası yüzde 17.2 oranında değer kazandı. Dünyanın en büyük demokrasisi olarak bilinen Hindistan'daki genel seçimlerde Ulusal Kongre Partisi, milliyetçi sağ parti Bharatiya Janata Partisi'ni hezimete uğratmış, parlamentoda kazandığı 206 sandalye ile birinci parti olmuştu.

'MERKEZ İNDİRİYOR, PİYASA TAKMIYOR'
Merkez Bankası'nın politika faizini bu ay 50 baz puan indirerek 9.25'e çekmesine rağmen ikincil piyasada tahvil faizleri yüzde 12'yi geçti. Global Menkul Kıymetler Hazine Müdürü Abdullah Kunt'a göre bu artış önemli bir uyarı. Kunt "MB'nin 50 baz puanlık indirimine rağmen, tahvil faizlerinin yükselmesi önemle dikkate alınmalı" dedi.

'BALON PATLAMAYA BAŞLADI'
İş Yatırım Müdür Yardımcısı Şant Manukyan da bono fiyatlarının düşmeye başlayacağı görüşünde. ABD Hazinesi'nin ihalelerine beklenen talebin gelmediğini hatırlatan Manukyan şöyle devam etti: "ABD'de 10 yıllık bonoların faizi 2'den, 3'lü seviyelere çıktı. Bono balonu zaten sönmeye başladı. Yüksek bütçe açığı ve enflasyon endişesi ile bono faizleri bu seviyelerde kalmaz."