Elektronik kelepçe can yakıyor

Vergi borçlularına getirilen taksitle ödemeyi aksatan mükelleflerin banka hesaplarına el konuluyor. İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş, yeniden taksitlendirme ve el koyma işlemine son verilmesini istedi

Salı 19.05.2009
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009
ABONE OL
Elektronik haciz vergi mükelleflerinin kabusu haline geldi. Ekim ayında vergi borçlularına getirilen 18 eşit taksitte ödeme seçeneğinden yararlanan mükelleflerin şimdiye kadar ödenmesi gerekenin yarısına yakınına ödeyebilmesi, İzmir'de Vergi idaresini harekete geçirdi. İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kriz nedeniyle pek çok mükellefin isteseler de vergi borçlarını ödeyemeyecek hale geldiklerini belirterek, "Bazı üyelerimiz taksitlendirme işleminden dolayı zor günler yaşamaya başladıklarını, ödeyemedikleri taksitler nedeniyle banka hesaplarına el konulduğunu bildiriyorlar" dedi.

YENİDEN TAKSİTLENDİRİLSİN

Geçen yıl Ekim ayında Maliye Bakanlığı'nın vergi borçlarının 18 ayda 18 eşit taksitle ödenmesine imkânı tanıyan uygulamasından İzmir'de yaklaşık 4 milyar TL'lik vergi borcunun 620 milyon TL'sinin taksitlendirmeye girdiğini belirten Demirtaş, bugüne kadar 5 taksidin geride kaldığını, ödenmesi gereken miktar 170 milyon lira iken ödenenin 80 milyon lira ile yarısını bile bulamadığını kaydetti. Ekonomik durgunluk, tahsilat zorlukları ve kredi olanaklarındaki daralmanın, birçok firmanın küçülmesi, bazı firmaların kepenk indirmesiyle sonuçlandığını vurgulayan Demirtaş, bu ortamda üyelerinden vergi borçlarının ertelenmesine ve yeni bir taksitlendirme olanağı getirilmesine ilişkin her gün talepler aldıklarını anlattı.

BANKA FAİZİNDEN YÜKSEK

Demirtaş, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten yeni bir taksitlendirme yapılmasını talep ettiklerini söyledi. Tüm vergi borçlarının kanunda yazılı 36 aylık azami süreye yayılmasını ve bu vade süresince vergi borçlarına faiz uygulanmamasını istediklerini belirten Demirtaş, aylık yüzde 2.5, yıllık yüzde 30'luk gecikme faizinin banka faizlerinden bile yüksek olduğunu savunarak, faiz oranlarının da düşürülmesini talep etti. Demirtaş, taksitlerini ödeyemeyen mükelleflerin tüm banka hesaplarına el konulması uygulamasına son verilmesi gerektiğini, borçlu üyelerin iş yapamaz duruma geldiğini bildirdi.