Vergi indi, gelecek umudu artan tüketiciler ekonomiye güvendi

Güven endeksi 5 aydır yükseliyor. Artışta gelecek döneme ait beklentilerin olumlu şekilde yükselmesi ve ÖTV-KDV indirimleri etkili oldu

Salı 19.05.2009
Son Güncelleme: Salı 19.05.2009
ABONE OL
Türk tüketicisi krizden beri ekonomiden umudunu yitirmemiş görünüyor. En azından rakamlar öyle söylüyor. Merkez Bankası ile Türkiye İstatistik Kurumu'nun hazırladığı tüketici güven endeksi, Kasım'da dibe vurduktan sonra hızla yükseldi. Verilere göre endeks Kasım'da 68.88 değerini görmesinden sonraki dönemde yüzde 17.2 artarak Nisan itibariyle 80.75 değerine ulaştı. Endeksin yükselişinde gelecek döneme ilişkin beklentilerin hızla yükselmesi ve vergi indirimleriyle otomobil, konut dayanıklı tüketim malı alma isteğinin artması önemli rol oynadı. Endeksin alt kalemlerinde öne çıkan başlıklar özetle şöyle:
- GELECEK DAHA AYDINLIK: Gelecek dönem için ekonomik durum ve satın alma beklentilerinde olumlu seyir Kasım ile başladı.
- MEVCUT DURUM ENDEKSLERİ GEÇ TEPKİ VERDİ: 'Mevcut dönem'in satın almak için uygunluğu ve ekonomik durum beklentilerine ilişkin soruya verilen yanıtlar tüketicilerin aslında endeksin dibe vurduğu Kasım'da değil ancak Mart'ta tepki verdiğini gösteriyor. Uzmanlar, gecikmeli tepkinin nedeni, TL'nin hızlı değer kaybına bağlı olarak alım gücünün düşmesiyle açıklıyor.
- İŞ BULMA OLANAKLARI HAREKETLİ: Mart'ta işsizlik oranı yüzde 16.1'le rekor kırdı. Ancak ankete göre gelecek 6 ayda iş bulma olanaklarına ilişkin beklentilerde aralık 2008'den bu yana bir düzelme gözleniyor.
- TÜKETİCİ 'FİYAT ARTACAK' DİYOR: Enflasyon dip yapsa da tüketicinin beklentisi tam tersi. Katılımcıların yüzde 72.5'i fiyatlarda artış bekliyor.