Kriz, 121 yıllık meşhur Macar salamını yedi bitirdi

1-Kriz kurban almaya devam ediyor. Macar salamını üreten Herz Salam Fabrikası iflas etti 2-1.9 milyar $ zarar eden ABD Posta Servisi çareyi 25 bin kişiyi işten çıkarmakta buldu 3- Ermenistan ekonomisinin en büyük gelir kalemlerinden diaspora desteğini azalttı

Çarşamba 20.05.2009
ABONE OL

ABD ve Avrupa başta olmak üzere birçok ülkenin tarihinde ilk kez durgunlukla, dev şirketlerin de zararla tanışmasına neden olan küresel kriz ünlü markaları da silip süpürüyor. Pek çok sektörün kepenk kapatmak zorunda kaldığı Macaristan'da, 121 yaşındaki dünyaca ünlü Macar salamı da krize yenik düştü. Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de 1888 yılında kurulan Herz Salam Fabrikası, kriz nedeniyle iflas etti.

130 KİŞİ İŞSİZ KALDI

Herz Genel Müdürü Endre Nagy, çalışanların maaşlarını aylardır veremediklerini, şirket giderlerini ve bankalara olan kredi borçlarını da ödeyemediklerini söyledi. Macar yönetici, iflas ettiklerini artık yapılacak bir şeyin olmadığını açıkladı. Fabrikalarında çalışan 130 kişinin kendilerine yeni bir iş aramak zorunda olduğunu söyleyen Endre Nagy, Budapeşte'nin en eski salam fabrikasının kapatılacağı için çok üzgün olduğunu söyledi.

25 bin postacı kapı çalamayacak

ABD'de krizden çıkış yolları arayan otomotiv, finans sektöründeki şirketlere Posta Servisi de eklendi. İkinci çeyrekte 1.9 milyar dolar zarar eden kurum, çareyi 25 bin çalışanın işine son vermekte buldu. ABD Posta Servisi Genel Müdürü John Potter "6.5 milyar dolarlık potansiyel kayıpla karşı karşıyayız" dedi.