Ölçüsüz faiz uygulamasına tepki

Bankaların ölçüsüz faiz uygulamasına karşı tepkilerini duyurmak isteyen sanayiciler, sanayi ve ticaret odalarından yardım istiyor.

Çarşamba 20.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009 11:35
ABONE OL
Bu kapsamda Gaziantep Sanayi Odası, işadamlarının sıkıntılarını çözüme kavuşturmak için komisyon kurdu. Komisyon, haklı şikayetleri Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na ve Merkez Bankası'na bildirecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gaziantep Ticaret Odası (GTO) Başkanı Mehmet Aslan, bankaların makul faiz oranları çerçevesinde reel sektörü rahatlatıcı bir davranış içerisinde olması gerektiğine dikkat çekti. Merkez Bankası faiz oranlarını düşürmesine rağmen bankaların faizlerini düşürmemesi ve bankaların kredi vermede zorlaştırıcı bir davranış içinde bulunmasının hem ekonomi açısından hem de uzun vadede bankalar açısından yanlış bir politika olduğunu söyleyen Aslan, "Hepimiz bu geminin içerisindeyiz. Reel sektör kredi kullanırsa, finansa para ulaştırır. Bu şekilde de ekonomi canlanır. Bankalar da bundan faydalanır. Bankalar sadece devlete borç verme ile işlevlerini yerine getirme politikası ile hayatlarını devam ettiremezler. Dolayısıyla bankaların makul faiz oranları çerçevesinde reel sektörü rahatlatıcı bir davranış içerisinde olması gerektiği kanaatindeyim." diye konuştu.

Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer de bugüne kadar yaşamadıkları ölçüsüz ve insafsız bir durumla karşı karşıya olduklarını vurguladı. İş dünyasının sesine kulak verilmesi gerektiğinin altını çizen Koçer, iş dünyasının bankaların tutumundan rahatsız olduğunu dile getirdi.

Bankaların ikiye ayrıldığını savunan Koçer, "Bir tarafta krizi doğru yöneten bir grup, diğer taraftaki grup ise yeni krizler çıkararak kaosa davetiye çıkarıyor. Sanayicimiz, yüksek faiz uygulamalarından şikayetçi. İşadamlarımızın bu sıkıntılarını çözmek ve başvurularını değerlendirmek için bir komisyon kurduk. Haklı şikayetleri hızla BBDK'ya ve Merkez Bankası'na bildirecek, aynı zamanda kamuoyuyla da paylaşacağız. İnanıyorum ki, BBDK Başkanımız her zamanki ciddiyetiyle bu konuyu takip edecektir." ifadelerini kullandı.

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Başkanı Cuma Çekici ise bankaların uyguladığı faiz oranları nedeniyle sanayicinin zor günler geçirdiğini ifade etti. Bankaların; hükümetin ve reel sektörün çağırısına kulak tıkadığını kaydeden Çekici, "Merkez Bankası, faizleri aşağı çekmesine rağmen bankaların uyguladığı faiz oranları çok yüksek. Bu durum iş adamlarını sıkıntıya sokuyor. Sanayi olumsuz etkiliyor. Faiz oranlarının bir an önce aşağıya çekilmesi gerekiyor." şeklinde konuştu.