TOKİ'nin Van'daki 800 konut için kuraları çekildi

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Van'ın Kevenli köyü yakınlarında fakir vatandaşlar için yapımına başlanan 800 konutun kuraları çekildi.

Çarşamba 20.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009 15:34
ABONE OL
Konutlar için 5 bin 754 kişi başvurunca, kalabalık, kura çekiminin yapıldığı salona sığmadı.

TOKİ'nin, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa, fakir vatandaşlar için Van'da yaptıracağı konutların kura çekimi yapıldı. Temeli yeni atılan ve 30 ay sonra hak sahiplerine teslim edilecek olan bir oda ve salondan oluşan 45 metrekarelik dairelerin kuraları noter huzurunda çekildi. 210'u özürlü, toplam 5 bin 754 kişinin başvurması üzerine kura çekimi Merkez Kapalı Salonu'nda yapıldı. Gelen vatandaşlar, toplam bin kişilik kapasiteye sahip salona sığmadı. Dışarıda kalan vatandaşlar kurayı, bahçeye kurulan ses sisteminden takip etti.

Salonu dolduran kalabalıktan kurada ismi çıkanların sevinçleri yüzlerine yansıdı. Talihlilerden Aysel Çiçekdal isimli kadın, kirada kaldığını belirterek, eşinin cezaevinde olması sebebiyle zor geçindiklerini söyledi. Çiçekdal, ev sahibi olmalarına sebep olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a dua ederken, sevinçten ellerinin titrediğini kaydetti. Muttalip Yıldız ise 30 yıllık şoför E sınıfı sürücü belgesi bulunmasına rağmen 8 aydır işsiz olduğunu vurguladı. 230 TL olan ev kirasını ödeyemediğini anlatan Yıldız, "Allah olmayanlara da versin" dedi.

TOKİ yetkilileri, çekilen kura sonucunda isimleri çıkan vatandaşların gerekli belgelerini 19 Haziran 2009 tarihine kadar Van Valiliği'ne teslim etmesi gerektiğini söylediler. Hak sahipleri, evlerine taşındıktan son 20 yıl boyunca aylık 100 TL olarak ödeme yapacaklar. Taksidini ödemeyecek durumda olanların borçları ise SYDV Müdürlüğü'nce karşılanacak. 800'ü asil ve 800'ü yedek olmak üzere toplam bin 600 isim belirlenecek.