Yabancılar krize daha dayanıklı

İngiltere'de yayımlanan günlük ekonomi ve siyaset gazetesi Financial Times tarafından yaptırılan bir araştırma, ülkede çalışan yabancı işçilerin ekonomik durgunluk döneminde işlerini ellerinde tutmak konusunda İngiliz işçilerden daha başarılı olduğunu ortaya koydu.

Çarşamba 20.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 20.05.2009 10:00
ABONE OL
Ülkede yabancı işçi çalıştırdığı için şantiye ve tesislerde bu sabah başlatılan grev tartışılırken sonuçları yayımlanan araştırma, yabancıların varlığına karşı çıkan aşırı sağcı İngiltere Milliyetçi Partisi'nin oylarının gelecek seçimlerde yükselebileceğine dair endişeleri de artırdı.

FT, aynı şekilde İngiltere'nin AB ile ilişkilerini kesmesi istemini ön plana çıkartarak siyaset yapan İngiltere Bağımsızlık Partisi'nin de 4 Haziranda yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oylarını beklenmedik biçimde artırabileceği uyarısında bulundu.

Resmi rakamlara göre ülkede çalışan İngiltere doğumlu işçilerin oranı yılın ilk çeyreğinde yüzde 1,8 oranında düştü. Bu da 451 bin İngiliz'in 2009'un ilk üç ayında işlerini kaybettiğine işaret ediyor.
Aynı dönemde yabancı işçi sayısı ise 129 binlik artış gösterdi. İstatistiklere göre artışın oranı yüzde 3,5 oldu.

Bu arada geçen şubat ayında Total adlı petrol şirketinin Lindsey rafinerisine yabancı işçi alınmasını protesto eden işçilerin başlattığı grevin bir benzeri ülkenin çeşitli bölgelerindeki enerji terminallerinde bu sabahtan itibaren başlatıldı. İşçilerin izinsiz grevine gerekçe olarak Milford Heaven'daki doğal gaz terminalinde 50 Polonyalı işçinin işe alınması gösteriliyor.