Demir çelik için 2 yıl bekleyen Kibar Holding muradına erdi

Adapazarı Karasu'ya 1.4 milyar dolarlık demir-çelik fabrikası kurmak için gerekli izinleri alan Kibar Holding, 2010'da başlayacak yatırımla bin 500 kişiye iş verecek

Perşembe 21.05.2009
ABONE OL
Kibar Holding, Güney Koreli Hyundai ile ortak olduğu Hyundai Assan fabrikasından sonra Adapazarı'na yeni bir fabrika kurmaya hazırlanıyor. Karasu'ya demir-çelik fabrikası kurmak için harekete geçen Kibar Holding, yasal prosedürü tamamladı. Toplam yatırım tutarı 1.4 milyon dolar olan fabrikanın bin 500 kişiye iş olanağı sağlayacağını kaydeden Kibar Holding Yatırım Grubu Başkanı Kerim Dervişoğlu, 2010 yılında başlayacak inşaatın üç yıl içinde tamamlanacağını söyledi.

'KREDİ ALACAĞIZ'
Tesisin ilk etabının 700 milyon dolara mal olacağını vurgulayan Dervişoğlu "Böyle büyük yatırımlar için ihtiyaç duyulan finansmanın yüzde 20- 30'u özkaynaklardan geriye kalanı ise kredilerle karşılanır. Biz de bu yolu izleyeceğiz" diye konuştu. Kibar Holding yöneticisi Dervişoğlu, bu büyük projeye yabancı yatırımcıların da büyük ilgi gösterdiğini belirterek "Demirçelik sektöründeki deneyimleri ve hammadde açısından zengin kaynaklara sahip olduğu için fabrikayı Ruslarla kurmak istiyoruz. Ama küresel ekonomik krizden ötürü Ruslar biraz çekingen davranıyor. Buna rağmen üzerimize düşeni yapmakta kararlıyız" diye konuştu.

2 YIL ÇED RAPORU BEKLENDİ

Kibar Holding'in demir-çelik fabrikasını kurma kararını 2006 yılında aldığını anlatan Yatırım Grubu Başkanı Kerim Dervişoğlu, Adapazarı Karasu'da 2 bin 200 dönüm arazi üzerine kurulacak tesis için uzun süre izin beklediklerini aktardı. "ÇED Raporuyla ilgili onay geçen ay elimize ulaştı" diyen Dervişoğlu, gereken izinlerin tamamlanmasının ardından temel altyapı yatırımları için çalışmalara başladıklarını söyledi.

'RUSLARLA GÖRÜŞÜYORUZ'
Karasu'da kurulacak 2 milyon ton üretim kapasiteli fabrikayı Rus yatırımcılarla kurmak istediklerini belirten Kibar Holding Yatırım Grubu Başkanı Kerim Dervişoğlu, görüşmelerin halen devam ettiğini söyledi. Dervişoğlu "Ortaklık için küresel piyasalardaki tansiyonun biraz düşmesini bekliyoruz" diye konuştu.