Irak’tan Türk şirketlere çağrı

Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani, Irak'taki petrol alanlarının yeniden imarında önemli rol üstlenmeleri için Türk şirketlerine çağrıda bulundu.

Perşembe 21.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 21.05.2009 11:46
ABONE OL
Şehristani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk şirketlerini, Irak'a gelmeleri ve özellikle petrol alanında iş yapmaları için birçok kez davet ettiklerini söyledi. Irak'ta çok sayıda ve çok büyük işler bulunduğuna dikkati çeken Şehristani, petrol yataklarını geliştirme konusunda Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) seçildiğini kaydetti. Irak Petrol Bakanı Şehristani şöyle devam etti:

''Petrol yataklarını geliştirme dışında başka işler de var. Boru hatlarını döşeme, petrol saklama depoları, istasyonlar ve rafinerilerin yapımı gibi çok iş var. Irak'ta Türk şirketleri için iş alanı çok geniş. Bu röportajı fırsat bilip Türk şirketlerine, Irak'a gelmeleri ve Irak'ta iş yapmaları için çağrıda bulunuyoruz. Petrol üretim merkezi olan Basra'da ve diğer illerde çok iş yapabilirler. Türk şirketleri, iyi şirketler, deneyimliler ve daha önce Irak'ta çalıştılar. Türk şirketlerine Irak'a geri dönmeleri için tekrar çağrıda bulunuyoruz. Kerkük ve Basra'da önemli işler yapabilirler. Petrol alanının yeniden imarında iyi rol üstlenebilirler, özellikle Kerkük'te...''

MERKEZİ HÜKÜMET VURGUSU

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin petrol ve doğal gazla ilgili imzaladığı protokoller ve anlaşmalarla ilgili merkezi hükümetin tutumunun ne olduğu yönündeki bir soru üzerine Bakan Şehristani, bu konuda merkezi hükümetin tutumunun sabit olduğunu, petrol anlaşmalarının merkezi hükümetin onayını alması gerektiğini, merkezi hükümetin onayı olmadan hiçbir anlaşmanın yapılamayacağını, petrol, gaz ve diğer alanlarda yapılacak işbirliğinin merkezi hükümetle olması gerektiğini vurguladı. Şehristani ayrıca, merkezi hükümetin onayını alamayan herhangi bir şirketin Irak'ta çalışma hakkının olmadığına, petrol ve doğal gaz yataklarının geliştirilmesiyle ilgili ve milli servete zararı dokunan herhangi projenin geçersiz sayılacağına dikkati çekti.

Irak Petrol Bakanı Şehristani, Avrupa'dan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden bazı şirketlerin söz konusu bölgeden gaz ihraç ettikleri yönünde açıklamalarının olduğunun hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:
''Anayasaya göre ham petrol ve doğal gaz bütün Iraklılar'ındır. Irak'ta herhangi bir bölge, ister Kürt bölgesi olsun ister diğer bölgeler olsun, başka bir bölgeden bağımsız hareket edemez. Tüm Iraklılar'ı temsil eden seçilmiş merkezi hükümettir. Merkezi hükümetin onayını almayan herhangi bir protokol ya da anlaşma geçersizdir. Herhangi bir ülkenin, sorumlu olan ülkelerin onayı olmadan şirketlerin çalışmasına izin vereceğini sanmıyorum.''

Şehristani, bu konuda Türkiye'ye güvendiklerini ve Türkiye'nin, Merkezi Irak hükümetinin onayını almayan şirketlerle petrol ve gaz alımı için işbirliğine müsaade edeceğini sanmadıklarını ve kanuni olmayan böyle yanlış bir işe Türkiye'nin müsaade edeceğini zannetmediklerini ifade etti.

IRAK'IN DOĞAL GAZ POTANSİYELİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ

Irak Petrol Bakanı, doğal gaz alanında Türkiye'nin işbirliğine ve Irak doğal gazının Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya ulaştıracak boru hattına da değindi. Türkiye ile Irak'ı, ortak din, tarih ve medeniyetin dışında büyük ortak ekonomik çıkarların bağladığını ve petrolle doğal gazın bunlardan biri olduğunu ifade eden Şehristani, ''Irak, Kerkük - Yumurtalık petrol boru hattı üzerinden büyük miktarda petrol ihraç ediyor. Bunu artırmak için çalışıyoruz. Irak, doğal gaz yataklarını geliştirmek, Türkiye ve Avrupa Birliği'nin gaz ihtiyacını karşılamak için özen gösteriyor. Biz, gaz üretimini artırmak için çalışıyoruz. Önceliğimiz gazda ihtiyacımızı karşılamak ve özellikle elektrik santrallerinin ihtiyacını karşılamaktır. Bizdeki gaz rezervi mahalli tüketimi fazlasıyla karşılıyor. İhtiyaç fazlası doğal gazı Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa Birliğine ihraç edeceğiz'' dedi.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad'ın, Suriye, Türkiye ve Irak arasında petrol alanında işbirliğini öngören bir toplantının yakında düzenleneceği yönündeki açıklamasının hatırlatılması üzerine Şehristani, ''Biz, bu komşu ülkelere, özellikle Türkiye, Irak, Suriye ve İran'a, petrol ve gaz alanında işbirliği yapmaları ve bütünleşmeleri için çağrıda bulunuyoruz. Çünkü bu, söz konusu ülkelerde dengeli ve gelişen bir iktisadi büyümeye imkan sağlar. Kendileriyle birçok kez görüştüğümüz bu ülkelerin yetkilileriyle bu mevzuyu konuştuk. Kendilerine bu ilişkileri geliştirmek için gösterdiğimiz gayret ve hırsı dile getirdik. Bu 4 ülkenin katılacağı toplantıyı memnuniyetle karşılayacağız'' diye konuştu.