'Köklü ekonomik program lazım'

Hükümet yeni ekonomik program sinyali verdi. Maliye Bakanı Şimşek, "Türkiye'nin şoklara dayanıklılığını artırmamız lazım" dedi

Perşembe 21.05.2009
ABONE OL
Hükümet, yeni ekonomik program sinyali verdi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, IMF olsa da olmasa da Türkiye'nin kapsamlı bir ekonomik programla yoluna devam etmesi gerektiğini söyledi. Şimşek, "Köklü tedbirlere ihtiyacımız var. Hiçbir şekilde bu krizi küçümsemiyoruz. Reel sektörü etkiliyor, etkilemeye devam ediyor. Kalıcı tedbirlerde kararlıyız" dedi. Şimşek, bütçenin kredibilite sorununu gidereceklerini belirterek, ekledi: "Günün şartlarına uydurmaya çalışacağız." Gelir Vergisi Kanunu'na ilişkin tasarının görüşüldüğü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu toplantısında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Şimşek, önemli mesajlar verdi:
BÜTÇEDE REVİZYON SİNYALİ!: Bütçenin gerçekçi olmadığına yönelik eleştirileri makul görüyorum. Eylül'den beri çok şey değişti. Bu tür ortamlarda kötümserlik bulaşıcı. Yatırımlar ve tüketim bundan etkilendi. Bu bankaların da risk almasını engelledi. Bütçe gerçekçi bir zemine oturtulmalı. İlk düzenlemeyi Katılım Öncesi Ekonomik Program'da yaptık. Şimdi de bütçeyi Orta Vadeli Program ve Mali Program'da günün şartlarına uydurmaya çalışacağız.
DOLAYLI VERGİLER YÜKSEK: Verginin daha geniş kitlelere yayılması konusunda tedbir alacağız. Giderler daha rasyonel olacak.
HARCAMALAR RASYONEL OLMALI: Bütçenin ciddi açık vereceği ortada. Harcamalar daha rasyonel olmalı.
IMF OLSUN OLMASIN TEDBİR ZORUNLU: IMF olsun olmasın Türkiye tedbir almak zorunda. Türkiye kapsamlı tedbirleri içeren bir programla yoluna devam etmeli.
KRİZİ KÜÇÜMSEMİYORUZ: Türkiye'nin şoklara dayanıklılığını artırmamız lazım. Köklü tedbirlere ihtiyaç var. Hiçbir şekilde bu krizi küçümsemiyoruz. Reel sektör etkilendi, etkilenmeye devam edecek. Kalıcı tedbirlerde kararlıyız.

GEÇİCİ İŞÇİ KARMAŞASI
Hükümet'in, işsizliğe karşı reçete olarak açıkladığı asgari ücretle 500 bin kişinin geçici olarak işe alınacağı yönündeki çalışması dün bazı medya kuruluşlarınca yanlış yorumlanınca Ankara'yı karıştırdı. IMF ile pazarlıklarda yaşanan bütçe sıkıntısı nedeniyle bu sayının sınırlandırılacağı, 50 bine düşürüleceği öne sürüldü. Bürokratlar ise iki konunun karıştırılmaması gerektiğine dikkat çekerek, "500 bin işçi alımı eski Çalışma Bakanı Faruk Çelik döneminde yapılan bir çalışma. 50 bin geçici işçi istihdamı ise zaten bütçede var. Bunlar erozyonla mücadelede Çevre Bakanlığı'na 3-6 ayla alınacak işçilerdi. İkisi karıştırılmamalı. Henüz 500 bin kişinin istihdamına ilişkin teknik çalışmalar bitmedi" değerlendirmesini yaptı.