''Küresel krizler küresel işbirliği ile çözülür''

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Yaşamakta olduğumuz küresel nitelikli krizler ancak küresel işbirliği ve ittifaklarla çözülür'' dedi.

Perşembe 21.05.2009 00:00
ABONE OL
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Brezilya İş Konseyi tarafından Brezilya Cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın ziyareti kapsamında Çırağan Sarayı'nda düzenlenen ''Türkiye-Brezilya İş Forumu''nda konuşan Hisarcıklıoğlu, Türkiye ile Brezilya arasında okyanuslar olmasına rağmen iki ülkenin birbirinden uzak kalmadığını, daha 1858 yılında Dostluk ve Ticaret anlaşması imzaladığını belirtti.

İkinci Dünya Savaşından sonra kurulan güç dengesinin küresel meseleleri çözmekte yetersiz kaldığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, yeni bir küresel düzenin kurulmakta olduğuna, dünya güç dengelerinin yeniden şekillendirildiğine dikkati çekti.

Hisarcıklıoğlu, küresel mali krizin, enerji krizi, gıda yetersizliği, küresel ısınma, dengesizlikler, eşitsizlikler ve uzun süren çatışmaların ülkeleri daha fazla işbirliği yapmaya zorladığını vurgulayarak, şunları ifade etti:

''Yaşamakta olduğumuz küresel nitelikli krizler ancak küresel işbirliği ve ittifaklarla çözülür. Bu yeni düzen içerisinde Türkiye ve Brezilya küresel güç mimarisinin en dinamik iki aktörü olarak hızla yükselmektedir. Brezilya bugün yaklaşık 200 milyon nüfusu, 2 trilyon dolarlık ekonomisi ve sahip olduğu dev şirketleriyle dünyanın 9. büyük ekonomisidir.

Türkiye, satın alma paritesiyle 1 trilyon dolara yaklaşan ekonomisi, 71,5 milyon genç ve dinamik nüfusu, 300 milyar doları aşan dış ticaretiyle dünyanın 15. Avrupa'nın 6. büyük ekonomisidir. Türkiye 200'den fazla ülkeye 130 milyar doların üzerinde ihracat yapmaktadır. Bu ihracatımızın yüzde 92'si sanayi mallarından oluşmaktadır. Yine bu ihracatımızın yüzde 15'i yüksek teknolojik ürünlerdir.''

Hisarcıklıoğlu, bugün 57 İslam ülkesi içerisinde en büyük 100 şirketin 24'üne Türkiye'nin sahip olduğunu belirterek, Türkiye'nin OECD ülkeleri içerisinde son 6 yılda en hızlı büyüyen ikinci ülke olduğunu söyledi.

''21. yüzyıl, Türkiye ve Brezilya gibi ülkelerin etkin olduğu, bir yükselen piyasalar çağı olacaktır'' diyen Hisarcıklıoğlu, yapılan uzun vadeli projeksiyonlara göre, Brezilya'nın önümüzdeki 50 yılda küresel ekonomide büyük ağırlığı olan ülkelerden biri olacağını ve 2050 yılında dünyanın en büyük 5. ekonomisine sahip ülkesi konumuna geleceğini belirtti.

Türkiye'nin de sahip olduğu stratejik derinlik ve merkez ülke konumuyla küresel ekonomide ve siyasi düzende ağırlığının hızla arttığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Avrupa'nın, Karadeniz'in, Kafkaslar'ın, Orta Asya'nın, Orta Doğu'nun ve Akdeniz coğrafyasının kesişme noktasında Türkiye bulunmaktadır. Enerji yollarının geçtiği bu bölge dünyanın kalbinin düzenli atabilmesi için hayati önem taşımaktadır. Bu dönemde daha fazla ticaret işbirliği yaparak dünya meselelerinde karşılıklı çıkarları gözeten, insani çözümler bularak, dünyaya barış ve istikrar tesis ederek, insanlarımızın yaşam kalitelerini artırmak zorundayız. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girerek küresel bir güç haline gelmeyi kendisine hedef koyan Türkiye, tüm kıtalarla ilişkilerini hem siyasi hem ekonomik olarak geliştirmeye odaklanmıştır. Artık trilyon dolarlık hacimlere ulaşan ekonomilerin birbirlerini gözardı etme şansı da kalmamıştır. Latin Amerika, farklı ekonomik sistemleri, zengin doğal kaynakları, 580 milyonu aşkın nüfusu, 4,4 trilyon dolara yaklaşan ekonomisi ve 1,8 trilyon dolara yaklaşan ticaret hacmiyle önemli bir ekonomik potansiyel taşımaktadır.''

''GÜNEY AMERİKA ORTAK PAZARI İÇİN DESTEK BEKLİYORUZ''

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin, Brezilya'nın da üyesi olduğu Güney Amerika Ortak Pazarı Serbest Ticaret Anlaşması için müzakereleri yürüttüğünü belirterek, ''Latin Amerika pazarına girişte Türk firmaları için önemli bir caydırıcı unsur teşkil eden Latin Amerika ülkelerinin büyük bir kısmında uygulanan yüksek gümrük vergileri sorununu çözecek olan bu serbest ticaret anlaşması müzakeresinin bir an önce bitmesi gerekmektedir. Bu konuda da Brezilya Cumhurbaşkanı'ndan destek bekliyoruz'' diye konuştu.

Brezilya'nın bugün, dünyanın en büyük 500 şirketi içerisinde 11 şirketinin olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu şirketlerin küresel ekonominin büyük yatırımcısı haline geldiklerini belirtti.

Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin ise son 5 yılda gerçekleşen ekonomik reform süreciyle yabancı sermaye için cazip bir ülke haline geldiğini dile getirerek, yabancı yatırımcının önündeki engellerin kaldırıldığını ve yatırım ortamının iyileştirildiğini söyledi.

Birçok küresel şirketin Türkiye'ye sadece iç pazarı için değil, özellikle etrafındaki kolay erişim pazarları için yatırım yaptığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

''Türkiye sadece son 3 yılda 56 milyon dolar yabancı yatırım çekmiştir. Halen Türkiye'de yaklaşık 20 bin yabancı şirket faaliyet göstermektedir. Bu vesileyle Brezilyalı şirketleri Türkiye'de yatırım yaparak ülkemizin yatırım avantajlarından yararlanmaya davet ediyorum. Biz de Brezilya'yı Latin Amerika açılımımız için bir merkez konumunda görüyoruz. Türk şirketlerini Brezilya'da yatırım yapmaya, temsilcilik açmaya teşvik ediyoruz. Ülkemizin önde gelen bir otomotiv yedek parça üreticisi yakın zamanda Brezilya'da üretim yapmaya başlayacaktır.

Bütün dünyanın geleneksel enerji kaynaklarının dışında çevreye duyarlı enerji kaynaklarında artış olmuştur. Enerji ihtiyacının yaklaşık 3'te 2'sini ithal kaynaklardan temin eden Türkiye, son 5 yılda yerli kaynak kullanımına özel önem vermektedir. Bu çerçevede Brezilya ile işbirliğini artırmak istiyoruz.''

''TİCARETİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRALIM''

Hisarcıklıoğlu, derin sularda petrol çıkarma ve arama konusunda dünya lideri kabul edilen Petrobras'ın TPAO ile Karadeniz'de sondaj çalışmalarına başlamasının sevindirici bir gelişme olduğunu belirterek, bu arama faaliyetlerinin olumlu bir sonuç vermesini umduğunu söyledi.

Türkiye'nin ihracatının yüzde 65'ini dünyanın fiyat ve kalite bakımından en rekabetçi pazarları olan Avrupa ve Kuzey Amerika pazarlarına yaptığını belirten Hisarcıklıoğlu, şunları ifade etti:

''Devlet adamlarımızın, iş adamlarımızın önündeki ticari engelleri kaldırarak, serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesini bekliyoruz. Brezilya-Türkiye ticaret dengesine baktığımız zaman, ticaret dengesi büyük oranda Türkiye lehinedir. Tek taraflı mutluluk olmaz. İki tarafın mutlu olması için ticaretin önündeki engelleri kaldıralım. Bugün Türkiye 23 küresel müteahhitlik firması ile dünya klasmanında üçüncü sıradadır. 70 farklı ülkede Türk müteahhitlik sektörü iş yapmaktadır. İki ülke arasında en önemli ticaret alanlarından biri de turizm sektörüdür. Türk ve Brezilya halklarının birbirini daha iyi tanıması için turizmi karşılıklı destekleyebiliriz.''