Yastık altındaki paralar katılım endeksi ile İMKB'ye akacak

Türkiye Katılım Bankaları Birliği Genel Sekreteri Osman Akyüz, İMKB Katılım Endeksi'ni yılın ikinci yarısında hayata geçirmeyi planladıklarını açıkladı

Çarşamba 21.05.2009
Güncelleme: Perşembe 21.05.2009
ABONE OL
Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) katılım endeksi oluşturulması yönündeki çalışmalarda son aşamaya gelindiğini açıkladı. TKBB'nin 8. Olağan Genel Kurulu öncesinde düzenlenen basın toplantısı öncesinde soruları cevaplandıran Akyüz, "Katılım bankaları müşterilerinin yatırım yapabileceği hisse senetlerinin listelendiği endeks oluşturma çalışmalarında son aşamaya gelindi. Senenin ikinci yarısında İMKB ile birlikte hayata geçirmeyi amaçlıyoruz" dedi.

50 ŞİRKET OLABİLİR

Akyüz, endekse dahil edilecek hisselerin katılım bankacılığının hassasiyetleri doğrultusunda belirleneceğini belirterek, "Endekse dahil edilecek hisseler katılım bankacılığı prensipleri ile belli ekonomik kriterler doğrultusunda belirlenecek. Henüz seçim yapılmadı ancak endekse 30 ile 50 arasında şirket dahil edilebilir" diye konuştu. TKBB Genel Sekreteri Akyüz, işlemlerin belirlenecek aracı kurum vasıtasıyla yürütüleceğini, endeksin hesaplama işlemlerinin ise İMKB tarafından yapılacağını belirtti. İMKB Başkanı Hüseyin Erkan'ın geçtiğimiz günlerde dile getirdiği İslâmi Endeks projesinin ise katılım endeksinden farklı olduğunu vurgulayan Akyüz, "İslâmi endeksle kastedilen uluslararası boyutu da olan bir çalışma. Bizimkisi ise İMKB ile sınırlı" diye konuştu.

GES'LERE DAHA FAZLA YATIRIM
Katılım bankaları Birliği Genel Kurulu öncesinde düzerlenen toplantıya Genel Sekreter Osman Akyüz, Albaraka Türk Genel Müdürü Adnan Büyükdeniz, Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan ve Bank Asya Genel Müdürü Ünal Kabaca katıldı.