Ağaoğlu: İnsanlarımız canlı tabutta yaşıyor

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, sağlıksız ve kaçak yapılara işaret ederek, "İstanbul dünya başşehri olacak diyoruz ama gecekondu başşehri yapmışız" dedi

Cumartesi 23.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 23.05.2009
ABONE OL
Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, Türkiye'deki mevcut yapı stokunun yüzde 70'inin oturulabilecek durumda olmadığını ifade ederek, "İnsanlarımız maalesef, canlı tabutlarda yaşıyor'' dedi. Ağaoğlu, "İstanbul, dünya başşehri olacak bir şehir diyoruz ama biz, İstanbul'u gecekondu başşehri yapmışız. Hiç olmazsa, İstanbul'un dünya metropolleri arasında etkisinin olabilmesi için finans piyasalarının, İstanbul'da toplanması, çok doğru bir karar" dedi. Türkiye'deki mevcut arsa fiyatlarıyla özel sektörün, dar gelirliye konut yapma şansı bulunmadığını, özel sektör yapamıyorsa da devletin bunu yapmasını normal karşıladığını belirten Ağaoğlu, TOKİ'nin kaçağa ve gecekonduya teşviği önlediğini kaydetti.

DEVLET DE SUÇLU

Ali Ağaoğlu, devletin elinde çok büyük araziler bulunduğunu ancak maalesef bunların çoğunun işgal altında olduğunu belirterek, "Şu anda, Türkiye'nin yüzölçümünün yüzde 73'ü, devletin üzerine kayıtlı. Devlet şu anda gerçekten toprak ağası ve maalesef bu toprakların bir çoğuna da sahip olamıyor, bunları değerlendiremiyor. Devlet, buraların planlarını yapıp, özel sektöre açmalı. Kaçak yapan ne kadar suçluysa, devlet de o kadar suçlu. Göz yummak da suça iştirak etmektir." İşsizlik oranlarının, çok tehlikeli bir noktaya geldiğini de dile getiren Ağaoğlu, "İşsizliği önlemenin, en önemli yollarından biri de inşaat sektörünün canlandırılması. Bir kişi, yeni bir ev aldığında, o eve mutlaka bir koltuk, buzdolabı ve perde alıyor. Bu şekilde mobilya, beyaz eşya ve tekstil sektörünün de canlanıyor" dedi.