Antika, HSBC'nin akıl danıştığı ilk Türk oldu

HSBC Türkiye'nin genel müdürü ve YASED Başkanı Piraye Antika, İngiliz finans devinin icra komitesine danışman seçildi. Antika, küresel ölçekte zirveye çıkan ilk Türk bankacı oldu

Cumartesi 23.05.2009
Son Güncelleme: Cuma 22.05.2009
ABONE OL
HSBC Türkiye'nin Genel Müdürü Piraye Antika, İngiliz finans devinin icra komitesine danışman oldu. Kartvizitinde HSBC Türkiye Genel Müdürü ve Genel Grup Müdürü ( General Group Manager) yazan Antika, aynı zamanda icra komitesine de danışmanlık yapacak. Küresel bir bankada üst düzey göreve atanan ilk Türk bankacı olan Antika, HSBC'nin Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Operasyonları, Piraye Antika, kariyerinde birçok ilke imza attı. Türkiye'nin ilk kadın genel müdürü olarak Türk finans tarihine geçen Antika, en uzun süre genel müdürlük yapan kadın bankacı unvanını da elinde bulunduruyor. Antika'nın dikkat çeken bir diğer önemli özelliği de Türkiye Bankalar Birliği yönetimine giren ilk yabancı bankacı olması. Antika aynı zamanda Uluslararası Yatırımcılar Derneği'nin (YASED) Başkanı.

İLKLERE İMZA ATAN BANKACI
1960'ta Kastamonu'da dünyaya gelen Piraye Antika, eğitimini İstanbul'da tamamladı. Notre Dame de Sion Lisesi'ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü'nden mezun oldu. Yüksek lisansını aynı üniversitede tamamladıktan sonra University of Iowa'da Matematiksel Ekonomi üzerine doktora yaptı. Doktorusunu tamamladıktan sonra dünyanın önde gelen bankalarından Chase Manhattan Bank da çalışmaya başladı. Bir süre Amerika'da çalıştıktan sonra bankanın Türkiye operasyonu'nu kurmak için ülkesine geri döndü. Chase Manhatten Bank'ın kurduktan sonra kısa bir süre köşeye çekildi. Tam bu sırada Midland Bank'ın Türkiye Operasyonunu kurma teklifi aldı. 1990'da Midland Bank Türkiye'yi kurdu. 1992 yılında Midland Bank'ı HSBC satın alınca o da HSBC Türkiye'nin genel müdürü oldu. Kurumsal bankacılık alanında faaliyet gösteren HSBC, 2001'de Demirbank'ı satın aldı. Kurumsal kimlikleri birbirinden oldukça farklı olan iki bankayı bir potada eriterek yeniden yapılanma sürecini başarıyla yönetti.