Hollywood filmlerine teşvik geliyor

Kültür Bakanlığı, Türkiye'de çekilecek Hollywood filmlerinin masrafının yüzde 25'ini yapımcılara teşvik olarak verecek bir tasarı hazırladı

Cumartesi 23.05.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 23.05.2009
ABONE OL
Türkiye, Hollywood filmlerine ev sahipliği yapmak, tarihi eserlerin film platolarına dönüşmesi için harekete geçiyor. Kültür Bakanlığı, Hollywood'u ve ünlü starlarını Türkiye'ye getirmek için bir tasarı hazırladı. Tasarı kapsamında, Türkiye'de çekilecek Hollywood filmlerine mali destek verilecek.

'TARİHİ FİLMLER ÇEKİLSİN'
SABAH'ın sorularını yanıtlayan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'de sinema alanında son dönemde önemli gelişmeler olduğunu, yurtdışında ödül alan yapımlara imza atıldığını belirterek "Türkiye'yi büyük bir film platformu haline getirmeyi planlıyoruz" dedi. Günay, "Hollywood'daki yapımcıları Türkiye'ye çekerek, tarihi filmlerin Türkiye'de yapılmasını istiyoruz. Örneğin bir Truva Türkiye'de çekilebilirdi. Osmanlı tarihi, Bizans'ın çöküşü gibi filmler çekilebilir. Mevlana ile ilgili olabilir. Uluslararası yapımların merkezi haline gelebiliriz" dedi. Maliye Bakanlığı ile konuyu görüştüklerini belirten Günay, "Tasarıyı bu dönem parlamentoya getirmeyi planlıyoruz. Gerçekleştirebilirsek, yabancı yapımcıların Türkiye'de çekecekleri film için çıkardıkları maliyetin yüzde 25'ini teşvik olarak geri ödeyeceğiz" dedi.

TANITIMA DESTEK
Günay, Hollywood filmleri için tarihi mekânların kullanılması konusunda kolaylıklar sağlayabileceklerini, bu sayede Türkiye'nin tanıtımının da yapılmış olacağını vurguladı.