'Açgözlü' bankacılar havayı kokladı, maaşa zammı bastı

Finans kurumlarının yöneticilerine ABD hükümeti tarafından getirilecek prim kısıtlamalarını bankalar maaşlara zam yaparak aşmayı deniyor

Pazar 24.05.2009
ABONE OL
ABD'nin varlık değeri bakımından altıncı en büyük bankası olan Morgan Stanley, bazı üst düzey yöneticilerinin maaşlarına zam yapma kararı aldı. Obama yönetiminin sıkı takibindeki yöneticilere prim ödemelerindeki kısıtlamalar nedeniyle şirketin, baş finansman sorumlusu Colm Kelleher'in maaşını iki katının üzerine çıkaracağı belirtildi. 2008'de yıllık 323 bin dolar maaş alan Kelleher, şirketin verdiği karar doğrultusunda 750 bin dolar alacak. Hukuk bölümü başkanı Gary Lynch ve idari bölüm başkanı Thomas Nides de geçtiğimiz yıl 300'er bin dolar maaş alırken bu yıl 750 bin dolar alacak.

ÖNCELİK PRİM ALMAYANA
Prim havuzunda yüzde 78 kesintiye gitmek zorunda kalan UBS AG bankası da bazı yöneticilerinin maaşlarında yüzde elli artışa gitme kararı aldı. Bank of America ise geçtiğimiz Mart ayında üst düzey bankacıların maaşlarının artırılabileceğini belirtmişti. ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner'ın şirketlerin prim ödemelerine sınırlamalar getirileceği açıklamaları ile diğer bankaların da yüksek prim gelirlerinden yoksun kalacak yöneticileri için maaş artışına gitmesi bekleniyor.