BTC'de çok sıkıntı çektik Nabucco'da bunlar olmaz

Nabucco Türkiye Direktörü Göksel, Türkiye'nin ucuz gaz hakkından vazgeçtiği haberlerine tepki gösterdi

Pazar 24.05.2009
ABONE OL
Evet, çünkü Türk sanayisi Avrupa'ya göre en az 50 Euro daha ucuz gaz kullanabilecek.Nabucco Türkiye Direktörü Osman Göksel, Nabucco Boru Hattı'nın Türkiye'nin doğalgaz arzına herhangi bir yararı olmadığını vurgulayarak, Türk sanayinin daha ucuza gaz kullanması için Türkiye'nin yüzde 15'lik netback konusunda bastırması ve sonuç alması gerektiğini belirtti. Nabucco ile ilgili ilk kez SABAH'a konuşan Bakü-Tiflis-Ceyhan Projesi'nin de (BTC) bir dönem direktörlüğünü yapmıştı.
- Proje hangi aşamada? Güzergah ülkeleri arasında imzalanacak olan Hükümetlerarası Anlaşma'ya ilişkin görüşmeler devam ediyor. Proje Destek Anlaşması'nın taslağı da Türkiye'de ilgili kurumlara dağıtıldı.
- Türkiye açısından müzakereler nasıl gidiyor? Türkiye'nin boru hattı konusunda son derece önemli deneyimi var. Nabucco ile birlikte başka hatların da Türkiye'den geçmesini, ülkemizin jeopolitik öneminin artarak devam etmesini istiyoruz.
- Türkiye, netback'den vazgeçti mi? Görüşmeler sürüyor. Vazgeçti diye bir şey yok. Taktik gereği, bazen bir madde, bazen diğer bir madde öne çıkabiliyor.

'ANLAŞMALAR KARŞI TARAFI KOLLUYORDU'
- BTC ile Nabucco müzakerelerini karşılaştırır mısınız? BTC'de, tek tarafın dikte ettirdiği türden anlaşmalar var. BTC projesini yaparken, imzalanan bu anlaşmalardan çok sıkıntı çektik. Tek taraflıydı, karşı tarafı kollayan anlaşmalardı. Türkiye'ye epeyce yükümlülük yüklüyordu. Hala da yüklüyor. Umarım, bu yükümlülükler nedeniyle Türkiye'nin başına bir şey gelmeden ağır bir bedel ödenmeden proje süresi biter.
- BTC'den edinilen deneyim, şimdi Nabucco anlaşması için fırsat oluşturdu, öyle mi? BTC deneyiminden öğrendiklerimizi kullanma safhasına geldik Nabucco'da şu anda görüşme süreci devam ediyor.

'GAZ BULAMAMAK BİZİM İÇİN RİSK'
- Anlaşmanın, Türkiye açısından en kritik hükmü olarak gösterilen netback nedir?
Türkiye'nin birincil gaz kaynaklarına direkt erişimi var. AB, 'Türkiye ile işbirliği yapalım, Avrupa firmaları da bu kaynaklara BOTAŞ gibi direkt erişebilsin' diyor. Biz de 'Tamam, AB'ye tam üyelik sürecinde bir ülkeyiz. Sonuçta ekonomilerimiz ve ülkeler birleşecek. Biz bu konuda size yardımcı olalım. Ancak, biz AB'ye daha üye değiliz. Dolayısıyla biz sizi, sizin firmalarınızı, bir boru hattı projesiyle bu ülkelerle direkt muhatap hale getirirsek muhtemelen gereken miktarda gazı bulamayacağız. Bu bizim için ve ekonomimiz için risk. Nabucco projesi nedeniyle ortaya çıkan bu riski nasıl yok edeceğiz' diyoruz.

"TRANSİT GEÇEN GAZIN %15'İNİ İSTİYORUZ"
- Türkiye'nin topraklarından geçen gaz konusundaki politikası nadir?
Türkiye, bu konuda politikasını daha önce Yunanistan ve İtalya ile yaptığı anlaşmada ortaya koydu. Bu politika, Türkiye topraklarından geçecek boru hatları ile taşınacak gazın bir miktarının Türkiye doğalgaz pazarında satılmasını öngörüyor. Bu miktar, transit geçen gazın yüzde 15'i kadardır. Nabucco' da da hedeflenen yıllık 30 milyar metreküp gaz için üreticilerle alım anlaşması yapacak. Taşıtıcıların ilave olarak yüzde 15 yani 4.5 milyar metreküp daha gaz alımı yapması demek
- Ucuz gaz Türk sanayisi için önemli.
Evet, çünkü Türk sanayisi Avrupa'ya göre en az 50 Euro daha ucuz gaz kullanabilecek.