"Pazarlık uzarsa IMF ile anlaşma Ekim'e kalır"

Hükümetin 10 milyar dolarlık tedbir önerisine karşın IMF 15 milyar dolarlık tasarruf öngörüyor. Hazine yetkililerine göre pazarlıklar uzarsa anlaşma Ekim ayına sarkabililir

Pazartesi 25.05.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 25.05.2009
ABONE OL
Piyasaların uzun süredir beklediği Uluslararası Para Fonu (IMF) anlaşmasında gözler hükümete çevrildi. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, IMF'ye milli gelirin yüzde biri kadar (10 milyar liralık) tasarruf tedbiri önerisi sunduklarını belirtirken, Devlet Bakanı Ali Babacan sessizliğini koruyor. Hazine yetkilileri sürecin uzaması halinde anlaşmanın sonbahara sarkabileceğini belirtirken, müzakerelerin "tasarruf" ta düğümlendiğine dikkat çekiyor. IMF ile ilkesel mutabakata varılmasına karşın 8 aydır süren pazarlıklar henüz sonuçlandırılamadı. 29 Mart yerel seçimlerine takılan IMF görüşmeleri Nisan'da IMFDünya Bankası toplantılarında yeniden başladı. Gelir İdaresi'nin özerkliği, "Nereden buldun" çapraz vergi denetimi konularında Fon yumuşadı. Ancak, görüşmeler bütçe ve tasarruf tedbirlerinde düğümlendi. Hükümet ise alınacak tedbirlerin büyümeye negatif etkisi, kriz nedeniyle artan işsizlik nedeniyle "Kemer sıkma" konusunda temkinli davranıyor. '

GELİR KALEMİNİZ SORUNLU'

IMF vergi gelirlerindeki azalma nedeniyle bütçe gelir kalemindeki sorunların giderilmesini istiyor. Fon yetkilileri, bütçe açığının yıl sonunda 50 milyar liraya çıkabileceğine dikkat çekerken, 4 ayda 9.6 milyar lira aktarılan sağlık harcamalarında da tedbir öngörüyor. Fon'un Ankara Bürosu ile sürdürülen teknik çalışmalar kapsamında Hazine ve Maliye bürokrasisi bütçede alınacak tedbirler konusunda mesai yapıyor.

'ŞARTLARI DEĞİŞEBİLİR'
IMF'nin temmuz ayında tatile girdiğini anımsatan Hazine yetkilileri, "Eylül ayında bahar toplantıları var. Eğer anlaşma haziranda sonuçlandırılmazsa en erken takvim ekim olur. Süreç uzarsa şartlar da değişir. Türkiye'nin önünde anlaşmamaya yönelik de bir haritası bulunuyor" değerlendirmesini yapıyor. Bakan Babacan ise katıldığı bütün toplantılarda Fon'la görüşmelere ilişkin soruları yanıtsız bırakıyor.

Faiz pazarlığında Türkiye'nin eli güçlü
HAZİNE bürokratları, görüşmelerin önemli bir ayağının da IMF'den alınacak kredinin vade ve faiz oranları olduğuna dikkat çekiyor. Geçen yıl yüzde 3.93 olan Fon kredisinin yıllık faizinin yüzde 1.40'lara düştüğünü belirten yetkililer "Bugün borcumuz 8 milyar dolara gerilemiş durumda. Pazarlıkta elimiz güçlü" diyor.

Hükümet Nisan'da hedefleri revize etti
HÜKÜMET, küresel krizin yarattığı ağır tahribatı dikkate alarak Nisan ayında ekonomik hedefleri revize etti: Ekonomi bu yıl yüzde .6 küçülecek. Sanayi sektörü yüzde 9.7 daralacak. İşsizlik yüzde 13.5'e yükselecek. Cari açık 11 milyar dolar olacak. Faiz dışı fazlanın milli gelire oranı eksi 0.6. Bütçe açığı yılsonunda 48 milyar liraya ulaşacak. Enflasyonda hedef yüzde 7.5, tahmin yüzde 6.9.