K.Irak'ın kara altını akmaya başladı

Irak'ta tartışmalara yol açan Kuzey Irak petrolünü, $ milyarderi Karamehmet'in şirketi ihraç etmeye başladı. Günlük 100 bin varil petrol Kerkük-Yumurtalık hattı ile dünyaya gönderilecek

Salı 02.06.2009
Güncelleme: Salı 02.06.2009
ABONE OL
Çukurova Grubu'na bağlı Genel Enerji şirketi Kuzey Irak'taki Taq Taq sahasından ortağı Addax ile birlikte TTopco konsorsiyumu olarak petrol ihracına dün başladı. DNO firması ile birlikte Tawke sahasında da ortak olan Genel Enerji toplamda günlük 100 bin varil petrol ihracına başlayacak. İlk etapta Kerkük Yumurtalık boru hattına tankerlerle taşınacak olan ham petrol oradan da ihraç edilecek.

TÜRKİYE TÜKETİMİNİN YARISI

Genel Enerji CEO'su Mehmet Sepil, Taq Taq sahasından ilk etapta günlük 40 bin varil petrolün verileceğini söyledi. 3 ay içinde küçük yatırımlar bu rakamın günlük 70 bin varile çıkarılacağını dile getiren Sepil, daha sonra da 1 yıl sonunda pik noktası olan günlük 180 bin varil petrolün bu bölgeden ihraç edileceğini bildirdi. TTopco Konsorsiyumu'nun bu bölgeden yapmayı hedeflediği ihracat miktarı ise günlük 300 bin varil. Bu rakam Türkiye'nin günlük tüketiminin 650 bin varilin üzerinde olduğu göz önünde bulundurulursa Türkiye'nin toplam tüketiminin yarıya yakınına tekabül ediyor.

RAFİNERİ YATIRIMI YAPACAK

Sepil, Kuzey Irak'ta bir rafineri kurmak için de çalışmalara başlandığını belirterek, "Burada 60 bin varil kapasiteli bir rafineri kuracağız. Bu yatırımı da 2010 yılında tamamlamayı planlıyoruz. 600 700 milyon dolarlık bir yatırım olacak" dedi. Kuzey Irak'ta üretilen tüm petrolün Türkiye üzerinden ihraç edileceğini dile getiren Sepil, "Kerkük Yumurtalık petrol boru hattının kapasitesi 1,5 milyon varil düzeyinde. Şu anda bunun 400 - 450 bin varillik bölümü kullanılıyor. Daha sonra bölgedeki üretim arttıkça yeni bir boru hattı kurulması da gündeme gelecektir. Ruslar Suriye üzerinden bir hattı gündeme getiriyor ama bunun mümkün olacağını sanmıyorum" diye konuştu.

10 BİN KİŞİYE İŞ

Sepil, bir soru üzerine yerel istihdama çok önem verdiklerini belirterek, "Sismik çalışmalarında 1500 kişiyi Taq Taq'ta istihdam ettik. Üniversiteler ile de işbirliğine gideceğiz ve yerli kişilerin eğitimi ile de ilgileniyoruz. 2 yıl içinde bu çalışanların yüzde 80'i yerel kişilerden olacak ve gelecekte 10 bin kişiye yakın kişiyi bu bölgede istihdam edeceğimize inanıyorum" dedi.

KARAMEHMET 'RİSK' DEDİ
Çukurova Grubu'nun, 2.8 milyar dolarlık servetiyle Forbes'in dünya milyarderler listesinde 224. sırada yer alan patronu Mehmet Emin Karamehmet de, Irak'ta petrol dışında da enerji ve telekom gibi sektörlerde çalışma yaptıklarını belirtti. Kolombiya'da petrol aramalarına girdiklerini anımsatan Karamehmet, bir gazetecinin "Kuzey Irak'a 350 milyon dolar yatırdınız, bu bir risk değil mi?" sorusu üzerine "Risk" dedi.

BARZANİ: BÖLGE VE DÜNYA İÇİN TARİHİ ADIM
Erbil'de düzenlenen törende konuşan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, "Biz bütün herkese, Irak'ın birlik ve beraberliği için çalıştığımızı ispatladık. Bunun da en belirgin örneği, Kuzey Irak petrolünü Irak boru hattı üzerinden dünyaya göndermemizdir'' dedi. Bölgesel yönetimin lideri Mesut Barzani, "Bu çok önemli bir olay. Bölgesel Kürt yönetiminin Irak halkına bir armağanı'' ifadesini kullanırken, Bölgesel Yönetim Başbakanı Neçirvan Barzani ise, Irak'ın çıkarına olarak nitelediği K.Irak petrollerinin ihracının önemine dikkat çekerken, "Bölgemiz ve dünya için tarihi bir adım atıyoruz'' dedi.

KONSORSİYUM 350 MİLYON DOLAR YATIRDI
K. Irak Kürt yönetimi 26 bölgede yabancı şirketlere petrol arama ruhsatı verdi. 6'sında Genel Enerji'nin ortaklığı var. Genel Enerji'nin ortak olduğu Takwe sahasında da yine büyük bir rezerv keşfedilmişti. Takwe ve Taq Taq bölgesi 26 bölge içinde şu ana kadar keşif yapılan en verimli sahalar. Ancak henüz toplam rezerv miktarı bilinemiyor. Genel Enerji'nin yüzde 55 ortak olduğu konsorsiyum Taq Taq bölgesindeki faaliyetler için 350 milyon dolarlık yatırım yaptı. 8 kuyu açan ve kuyu sayısını 30'a yükseltmeyi hedefleyen şirketin yatırımının ihraç edilen petrolün parasının gelmesi ile artması bekleniyor. Kuyulardan en verimlisi günde 44 bin, en verimsizi 19 bin varil hampetrol kapasitesinde.