'Türkiye ile ilişkide bu ilk adım, AB gibi arkası gelir'

Enerji Bakanı Salih,1 milyon varil üretime ulaşmayı hedefledikleri petrolde bir Türk şirketinin yatırımını çok önemli bulduklarını söyledi

Salı 02.06.2009
Güncelleme: Salı 02.06.2009
ABONE OL
Kuzey Irak yönetiminin Enerji Bakanı Dr. Khalid Salih ise günlük petrol üretimini 2.5 yıla kadar 1 milyon varile çıkarmayı hedeflediklerini aktararak, şunları söyledi: "Kürdistan Bölgesi Irak'ta savaş sonrası lider bir rol oynamak ve petrol üretimini artırmak istiyor. Bugün bu sürecin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Bir Türk şirketin buraya yatırım yapmasını da çok önemli buluyoruz. İlk ihracatı bir Türk şirketinin yapıyor olması son derece gurur verici. Gelecekte işle ilgili hiçbir risk görmüyoruz." İhracatın başlamasının merkezi hükümetle sorunları aşmak için bir fırsat olduğunu dile getiren Salih, "Gelirin yüzde 17'sini alacağız, yüzde 83'ü ise Irak'ın geri kalanına verilecek" dedi. Salih, Türkiye ile ilgili sorunlarının hatırlatılması üzerine, "AB'de de ilişkiler ekonomik olarak başladı. Bu ilk adımdır. Daha sonra diğer gelişmeler olacaktır" dedi. Doğal Kaynaklar Bakanı Dr. Aşti Havrami de , K.Irak'ın petrol geliri katkısının 5 yılda 20 milyar doları bulacağını belirterek, "Bu rakam Irak'ın toplam bütçesinin yarısı. Irak'ın toplam petrol üretiminin de yarısı. Nabucco için de stratejik hat planladık" dedi.

PETROL CEYHAN'A TAŞINACAK
İlk etapta Türkiye sınırına 350 km mesafede bulunan Taq Taq bölgesindeki petrol günde 200'e yakın tankerle Khurmala bölgesine taşınacak. Khurmala'dan Kerkük'e bir boru hattı bulunuyor. Petrol buradan Kerkük - Yumurtalık petrol boru hattı ile Ceyhan'a aktarılacak. Yıl sonuna kadar Taq Taq sahası ile Khurmala bölgesi arasında da bir boru hattı yapımı planlanıyor.

YOLDA TATLISES'İ DİNLETTİLER
Türkiye'nin yanı sıra Irak ve diğer ülkelerden de çok sayıda gazeteci toplantıyı izledi.
Uçak Erbil'e inerken caz çalındı, gazeteciler otobüslerle Taq Taq bölgesine giderken ise İbrahim Tatlıses dinletildi.
Otelde, havalimanında ve toplantılarda yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti. Gazeteciler de birçok kez aramadan geçirildi.
Petrol ülkesinin kenti Erbil'de sokak ve yol aydınlatmaların güneş enerjisi ile yapılması gözlerden kaçmadı.