İki paketi açıklıyoruz felaket tellallığını bir kenara bırakın işinize bakın

Ekonomiyi canlandırmak için iki paket açıklayacaklarını belirten Başbakan, "Siz işinize bakın ve felaket tellallığı yapmayın" dedi

Salı 03.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 03.06.2009
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan işadamlarına "Felaket tellallığını bırakın, işinize bakın" diye seslenti. Küresel krizin ülkeler ve işletmeler açısından zorlu bir dönemeç olduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, "Biz bu sürecin iyi yönetilebildiği takdirde bir fırsat teşkil edeceğine inanıyoruz. Mesele nerede neyi yapabileceğini bilmekten geçiyor. Felaket tellalığını bırakıp işini bilen er veya geç neticeye ulaşıyor" dedi. TUSKON toplantısının açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin krizden en erken çıkan ülkelerden birisi olacağını belirterek, "Kriz sonrasında büyüme trendine giren ülkelerden birisi olarak yolumuza devam ediyoruz" dedi. Alınan önlemler sayesinde nisan ayından bu yana makro ekonomik verilerde iyileşmenin baş gösterdiğini anlatan Erdoğan, " Nisan ayı itibariyle sevindirici bir toparlanmayı görüyoruz. Büyüme noktasında çok olumlu sinyaller alınıyor. Sanayi üretimi kapasite kullanımı, üretici ve tüketici güven endeksinde olumlu gelişmeler var" diye konuştu. Yaşanan bu gelişmenin moralleri de yükselttiğini söyleyen Erdoğan, "Yaz aylarından itibaren Türkiye ekonomisi yeniden büyüme sürecine girecek krizin etkilerini üzerinden atarak istikrarlı büyüme sürecine devam edecek. Perşembe günü istihdam ve teşvik paketini açıklıyoruz. Bunların açıklanması ile birlikte 81 ili kapsayacak teşvik paketi ile istihdamda yeni dönemin başlaması sağlanacak" açıklamasını yaptı. Erdoğan, "Kriz döneminde hiçbir banka fona devredilmedi. Finans alanında son yıllarda gerçekleşen reformlar Türkiye'nin küresel krizi hazırlıklı şekilde karşılamasını sağladı" şeklinde konuştu. Krizin baş göstermeye başladığı andan itibaren tedbirler aldıklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, "60'tan fazla tedbir uygulandı. Bunun önemli bir kısmı ihracatı korumaya ve ihracatçıya destek için kullanıldı" değerlendirmesini yaptı.

BİZİMLE İŞ YAPANA KAPILARI ARDINA KADAR AÇIYORUZ
YENİ dönemde Türkiye'ye yatırım yapan, Türk şirketleriyle işbirliğine giden firmaların bir adım öne çıkacağını vurgulayan Erdoğan, "Bizimle iş yapmak, ihracat yapmak isteyen herkese kapımızı ardına kadar açıyoruz. Yasaların hâkim olduğu bu ülkede gönlümüzü, kapımızı açıyoruz. Biz ülkemizde taş üstüne taş koyanı başımız gözümüz üstünde taşırız" diye konuştu. Küresel krizin açtığı yaraların sarılmasında sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düştüğüne dikkat çeken Başbakan Erdoğan, "Bu noktada sivil toplum kuruluşlarının inisiyatifi ele alması gerekiyor. TUSKON gibi örgütler bunu ziyadesiyle başarıyor ve göğsümüzü kabartıyor" dedi.