"Talabani ile kahvaltıda tanıştık, ilk 100'e girdik"

K.Irak'tan petrol ihracına başlayan Karamehmet'in Genel Enerji şirketini, 6 petrol sahasıyla dünyanın ilk 100 petrol şirketinden biri yapan öykü, Talabani ile bir kahvaltıyla başladı

Çarşamba 04.06.2009
Güncelleme: Perşembe 04.06.2009
ABONE OL
Kuzey Irak'ta hafta başında günlük 100 bin varillik petrol ihracına başlayarak dikkatleri üzerine toplayan Genel Enerji, dünyanın ilk 100 petrol şirketi arasına da girdi. Şirketin CEO'su ve ortağı Mehmet Sepil, Saddam'ın hayatta olduğu, Amerikan'ın Irak'ı işgalinin yeni başladığı döneme uzanan ilişkinin perde arkasını gazetecilere anlattı. Devletten herhangi bir destek veya köstek görmediklerini ifade eden Sepil, Ankara'da bir otel odasında kahvaltıyla başlayan başarı hikayesini şöyle nakletti: "7 yıldır buradayız. Sayın Talabani ile bir kahvaltıda konuştuğumuz işi bugün bu hale getirdik. Talabani ile 2002 yılında Ankara'da bir otelde bir kahvaltıda Murat Yazıcı ile birlikte tartıştık konuştuk. Mehmet Emin Bey ile de zaten diğer işlerden ortaklığımız vardı, teklif ettik ve oldu. Asla hiçbir gün herhangi bir Türk yetkili burada çalışmama yönünde bir ima gelmedi" dedi.

DEVLET DESTEĞİ ALMADIK

Türkiye'de yanlış olanın işadamlarının yurtdışına gittiğinde devletten ille destek beklemesi olduğunu belirten Sepil,"İşadamları yurtdışına gittikleri her seferde niye devlet destek versin. Benim burada hiç ihtiyacım olmadı devlet desteğine. Ama şu an hele ortada yeni oluşan Kürt politikaları ile beraber inanılmaz bir şey alıyoruz. Devletin bütün kademelerinden buradaki yatırımlarımızın artırılması yönünde tavsiye alıyoruz. Biz ancak tavsiye alırız zaten sonuçta 'yap' diyemezler" ifadesini kullandı. Genel Enerji'nin ortaklık yapısını da anlatan Sepil, "Karamehmet çoğunluk hissesine sahip. Basında daha önce benim payım ile ilgili olarak 30-70 diye yazıldı ama durum biraz daha değişik. O konulara hiç girmeyelim isterseniz" diye konuştu.

'BÜYÜK TEKLİFLER VAR AMA SATMAYIZ'
ÇOK büyük satın alma teklifleri aldıklarını belirten Mehmet Sepil, şunları kaydetti: "Mehmet Emin Bey ile bu kadar uğraştığımız, bir ilki başardığımız bir şirketi satmamız mümkün değil. Ama ne yapabiliriz! Halka açılabiliriz. Londra'da London Stock Exchange'de halka açılmayı düşünüyoruz. İş bazında ortaklıklar kurabiliriz. Teklifler geldi tabii, çok büyük ilgi oldu." 5 yılda milyarlarca dolarlık satış yapılacak sahalar karşılığında 1.1 milyar dolarlık yatırım taahhüt ettiklerini ve bunları Türk şirketlerinin yapacağını belirten Sepil, 600-700 milyon dolar yatırımla günlük 60 bin varil kapasiteli rafineri planladıklarını da söyledi.

6 SAHA BİZİ PETROLDE İLK 100 ŞİRKET İÇİNE SOKTU
YATIRIM konusunda bir yerde durmaya niyetleri olmadığını dile getiren Sepil, "Şöyle diyebilirim bu 6 rezerv bizi dünyanın ilk 100 büyük petrol şirketinden birisi haline getiriyor. Belki de daha iyi bir durumdayız. Taq Taq ve Tawke'deki rezervi tahmin ediyoruz ama net olarak diğerlerini bilemiyoruz. Bunlar imzalı rezervler ve bunu denetleyen firmaların verdiği raporlara göre konuşuyorum. Miran daha yeni bir keşif. Diğerlerinden de güzel rakamlar alırsak dünyanın ilk 100 petrol şirketi arasına rahatlıkla gireriz" dedi. Kuzey Irak'taki petrol sahalarından 5 yılda 20 milyar dolarlık satış öngörülüyor.