Avrupa'nın 5 büyük ligi Citibank'ın değerine eşit

Avrupa futbol pazarının toplam büyüklüğü 2007-2008 sezonunda 14.6 milyar euroya yükselerek devlet desteğiyle yola devam eden Citigroup'un piyasa değeriyle eşitlendi

Perşembe 05.06.2009
ABONE OL
Halkın futbol sevgisi ve yayın kuruluşlarının ilgisi Avrupa futbol pazarının ekonomik krize meydan okuyarak 2007-2008 sezonunda 1 milyar euro artışla 14.6 milyar euroluk toplam büyüklüğe ulaşmasını sağladı. Deloitte'un Avrupa liglerindeki futbol kulüplerinin finansal verileri incelenerek hazırladığı ''Yıllık Futbol Finansmanı Araştırması'' nda artışın Avrupa'nın beş büyük ligi İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya, Fransa'nın gelirlerindeki 700 milyon euroluk artış ve Euro 2008 maçlarından elde edilen gelire bağlı olarak gerçekleştiği vurgulandı.

7.7 MİLYAR EURO CİRO

Ancak Avrupa'nın beş büyük liginin toplam gelirleri devlet desteği ile yola devam eden Citigroup'un 20 milyar dolar olan piyasa değeriyle eşitlendi. Yılın ilk çeyreğinde 966 milyon dolar zarar eden Citigroup, geçen yıl devletten 45 milyar dolar yardım almıştı İngiltere Premier Lig, İspanya La Liga, İtalya Seri A, Almanya Bundesliga ve Fransa Ligue 1'in toplam cirosunun 7.7 milyar euroyu bulduğu bildirildi.

Futbolcu ücretleri 588 milyon euro arttı
AVRUPA'NIN önde gelen beş büyük liginde futbolcu ücretleri geçtiğimiz sezonda 588 milyon euro artarak toplam 4.8 milyar euroya ulaştı. Gelirini en hızlı artıran Avrupa ligi İtalyan Serie A'da futbolcu ücretleri 250 milyon euro artarak 972 milyon euroya ulaşırken, en düşük gelir artışına sahip olan Fransa Ligue 1'in futbolcu ücretleri 84 milyon euro artış gösterdi.Almanya'da ise ücret artışı yüzde 17'de kaldı. Bundesliga'da futbolcu ücret maliyetleri 725 milyon euro oldu.

'Aynı yoldan gitmeliyiz'
DELOİTTE Türkiye Spor Endüstri Lideri Burç Seven, Avrupa'da yayın kuruluşlarının ve halkın spora olan ilgisiyle futbol kulüplerinin gelirlerinde bariz artışlar görüldüğünü kaydetti. Krize rağmen bu trendin devam edeceği kanısında olduklarını belirten Seven "Profesyonel yönetim anlayışı yaygınlaştıkça futbol endüstrisi etrafındaki katma değer zincirinin de kademeli olarak arttığına şahit oluyoruz. Türkiye'deki kulüpler de aynı yoldan giderek bu trendden yararlanabilirler'' dedi.