Kıdemde işçi Mehmet'in mevcut hakları korunacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, kıdem tazminatı düzenlemesinde "güle oynaya" mutabakat sağlanmasını istediğini söyledi

Cuma 06.06.2009
ABONE OL
SOSYAL güvenlik reformunun önemli ayağını oluşturan primsiz ödemeler yeniden yapılandırılıyor. Eleştirilere neden olan Fak-Fuk-Fon aracılığıyla yapılan yardımlara da neşter vurulacak. Yaklaşık 10 milyon yeşil kartlı da primsiz ödemeler kapsamına alınacak. İstihdam paketi kapsamında toplumsal işlerde çalıştırılacak 120 bin kişiye kamu değil özel sektör iş verecek, staj yapan 100 bin genç de günde 15 lira kazanacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, ekonomi muhabirleriyle tanışma toplantısında, kıdem tazminatı, kısa çalışma ödeneği, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı istihdam paketi ve sosyal yardımlara ilişkin şu mesajları verdi:
120 BİN KİŞİYİ ÖZEL ŞİRKETLER ALACAK: İstihdam paketi kapsamındaki 120 bin geçici işçiyi firmalar alacak. Okul, hastane onarımı gibi işlerde saat usulü çalışacak bu işçiler için, İşsizlik Sigortası Fonu'ndan firmalara sigorta ve maaş kaynağı aktarılacak. Yerel projelerde çalışacak kişileri il istihdam kurulları belirleyecek. Hizmet satın alma yöntemiyle ihaleye gidilecek. 120 bin kişinin sigortaları ödenecek. Bu süreçte kişilerin İŞKUR'a kayıt zorunluluğu aranmayacak. Suiistimallere karşı çalışan listesi elimizde bulunuyor.
GENÇLERE GÜNLÜK 15 LİRA: 2009 -2010 yılı sonuna kadar sürecek bu projenin maliyeti 1 milyar 6 milyon lira. 2009 için 512 milyon lirası bütçelendirilmişti. Geriye kalan bölüm toplum yararına çalışma için ayrıldı. Paket kapsamında staj yapacak 100 bin gence de 15 lira verilecek. Bunun için de 202 bin lira maliyet hesaplandı.
PAKET KRONİK İŞSİZLİĞE ÇÖZÜM DEĞİL: İşsizlik bu ay biraz daha yüksek olacak. ABD'de Nisan 2008'de yüzde 5 olan işsizlik bugün yüzde 8.9'a, İspanya'da yüzde 10'dan yüzde 18'e çıktı. İstihdam paketi kronik işsizliği çözmeye yönelik değil. Bunu çözmenin yolu büyüme. Teşvik sistemi de büyümeyi öngörüyor...
YEŞİL KARTLIYA PRİMSİZ ÖDEME: Yeşil kartlılar hem sosyal güvenlik hem de genel sağlık sigortası hakkına sahip olacaklar. Yardım değil hak olacak. Fak-Fuk-Fon da primsiz ödemeler kapsamına alınacak. Böylece, yeşil kartlıların sağlık giderleri Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacak.
KIDEM TAZMİNATI FONU GÜVENCE: Kıdem tazminatında mevcut haklar korunacak. Kıdem Tazminatı Fonu önerisi TİSK'ten geldi. Fon, işinizden ayrılsanız bile belirli tazminatı ödemeyi devlet garantisine alıyor. Bu fon birikmiş kaynakları değerlendirecek. Yeni süreçle ilgili yeni katılanlarla ilgili düzenleme yapılacak. Güle oynaya mutabakat sağlansın istiyorum. Duvarlar örersek meseleyi tartışmazsak sorunu çözemeyiz. Zamanlama işveren için uygun çünkü kriz var. İşçi için ise uygun değil. Bu konuda moderatör gibi davranıyorum.