Haber turu..

Cumartesi 07.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009
ABONE OL
ABD'li Fisher-Price'a 2.3 milyon $'lık ceza
Amerikan oyuncak devi Mattel ve gruba bağlı Fisher-Price firması, Çin'den kurşun bazlı boya kullanıldığı bilindiği halde oyuncakları ithal ettikleri ve sattıkları gerekçesiyle ABD Tüketici Malları Güvenlik Komisyonu (CPSC) tarafından 2.3 milyon dolarlık para cezasına çarptırıldı. Oyuncakları 2007'de ABD'ye getiren şirket, o dönem açılan davalar üzerine Çin'de yapılan 2 milyon oyuncağı geri çağırmak zorunda kalmıştı. Toplatılan oyuncaklar arasında çok popüler olan Barbie bebek aksesuarları da bulunuyordu.

Krugman: Ekonomik kaygılar kronikleşti
Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, dünya ekonomisinde V-tipi iyileşmeye dair hiçbir ipucu görmediğini söyledi. Dublin'de bir konferansta konuşan Krugman, ekonominin dengelenmeye başladığını ancak iyileşmediğini belirterek, "Her şey yavaş yavaş daha kötüye doğru gidiyor" dedi. Krugman, ekonomik krizle birlikte insanların paniklediğini ve kriz koşulları yüzünden kaygıların kronikleştiğini ifade etti. ABD politikasının krize karşı agresif şekilde mücade ettiğini kaydeden Krugman, "Ancak bu yeterli değil. Bütçe açığını aşağıya çekecek yeni vergi uygulamalarına ihtiyaç var" dedi.

Çinli yolcu binmeden sigorta yaptırmış
Brezilya'dan Fransa'ya giderken Atlas Okyanusu üzerinde kaybolan ve enkazına ulaşılan Air France uçağının yolcularından ismi açıklanmayan bir Çinlinin uçak kazasına karşı 1.4 milyon dolarlık hayat sigortası yaptırdığı öğrenildi. PICC Hayat Sigortası Şirketi, talihsiz yolcunun 35 bin dolar karşılığında uçak kazasına karşı sigorta yaptırdığını belirtti. Şirket sözcüsü, anlaşma metninde uçak kazası ile ölüm durumunda sigorta miktarının kırk katının ödenmesi maddesinin yer aldığını belirtti.

Ekonomik kriz dünyada göçü azalttı
Yüksek standartta yaşam, daha iyi iş olanakları gibi nedenlerle dünyanın dört bir yanında yaşanan göç furyası krizle birlikte eskiye oranla azalıyor. Yılın ilk çeyreğinde Meksika'dan ABD'ye olan göçler yüzde 13 düşerken İngiltere'de çalışma başvurusunda bulunan Çek ve Polonyalıların sayısı da geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 55 azaldı. Bu arada, 60 bin Endonezyalı göçmen yaşadıkları ülkelerde işlerini kaybedince geri dönüş planları yapıyor. Dubai'deki onbinlerce Hintli göçmen de vizelerinin bitmesiyle yavaş yavaş ülkelerine dönmeye hazırlanıyor.