Harcama çeki yok, beklemeyin

Başbakan Yardımcısı Babacan, tüketimin canlanması için önerilen harcama çeki için beklentilere set çekti Alışveriş kampanyasına destek için Çıkrıkçılar Yokuşu'nda alışverişe çıkan Ali Babacan sadece 40 lira harcadı

Cumartesi 07.06.2009
Güncelleme: Pazar 07.06.2009
ABONE OL
Sivil toplum örgütlerinin, tüketimin canlanması için sabit ve dar gelirliye "harcama çeki verilsin" önerisi kabul görmedi. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, mevcut bütçe imkânlarının buna izin vermediğini belirterek, "Harcama çeki olmayacak, beklemeyin. Kimsenin beklentisi olmaması gerekir" dedi. Sivil toplum örgütleri tarafından başlatılan "Kriz Varsa Çare de Var" kampanyasına destek amacıyla baba ocağı Çıkrıkçılar Yokuşu'nda alışverişe çıkan Babacan, aldığı masa örtüsü, gömlek ve Fenerbahçe battaniyesi için sıkı pazarlık yaptı. Babacan, 2 saat süren alışveriş programında bir yandan
esnafı dinledi, bir yandan da toplam "40 liralık harcama" ile kampanyaya destek verdi.

TEMASI 'GÜVEN VE İSTİKRAR'

TOBB önderliğinde, Türkiye'nin en büyük işveren, esnaf ve işçi örgütlerinin başlattığı "Kriz Varsa Çare de Var" kampanyasının üçüncü hafta teması Ankara'da açıklandı. Beş hafta sürecek kampanyada, "Eve kapanma pazara çık", "Kimse işini kaybetmesin" mesajının ardından bu haftaki tema da, "Güven ve istikrar" oldu. Ankara Koç Müzesi'nde düzenlenen toplantıya, Babacan, TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıkloğlu'nun yanı sıra kampanyaya destek veren Türkİş, Hak-İş, TESK, TİSK'in aralarında bulunduğu sivil örgütlerin başkanları katıldı. Çalışanlarına Harcama çeki dağıtan Kamu Sen, hükümetin tutumunu protesto için bu kez etkinliğe gelmedi. Çıkrıkçılar Yokuşu'nda iki saatten fazla süren alışverişte ise renkli görüntüler yaşandı. Türkiye'nin aldığı tedbirlerle krizi en az zararla atlatmayı hedeflediğini anlatan Bakan, şu mesajları verdi:

HARCAMA ÇEKİ YOK!: Bu konudaki tartışmalara artık son noktayı koyduk. Bütçedeki mevcut imkânlar harcama çekine izin vermiyor. Harcama çekiyle ilgili beklenti içinde olunmamalı. Harcama çeki olmayacak, beklemeyin. ÖTV ve KDV indirimlerinin ekonomiye etkisi Pazartesi günü Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda da değerlendirilecek. Gerçekten ekonomide bir hareketlilik getiren ürünlerde sürecek.

VATANDAŞIN MİLYARLARCA $'I VAR: Türk vatandaşlarının yurtdışında milyarlarca doları var. Uluslararası Ödemeler Bankası'na bazı ülkelerin sağladığı verilere göre, bundan 6 ay önce Türk vatandaşlarının toplam 39 milyar dolarlık bir hesabı görülüyor. Varlık Barışı ile bu 33 milyara indi, Türkiye'ye 6 milyar dolar girdi. Başbakan da, bunu kastetti.

PAKETİN MALİYETİ 3 MİLYAR DEĞİL: İstihdam paketi kapsamında bu yıl 250 milyon lira, gelecek yıl da 250 milyon lira aktaracağız. Bu paketlerin maliyeti söylendiği gibi 3 milyar lira değil. Piyasaları ve kendimizi aldatmayalım.

4 ADET FB VE GS BATTANİYESİ ALDILAR
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, simitçiyle sohbet etti ve 20 simiti önce Bakan Babacan sonra da basın mensuplarına ikram etti. Hisarcıklıoğlu ve Babacan, Fenerbahçe ve Galatasaray battaniyeleri için de sıkı bir pazarlık yürüttü. 35 liralık battaniyeleri 20 liradan aldılar. Babacan, bir battaniyenin parasını öderken, Hisarcıklıoğlu 3 battaniye aldı. Alışverişin ardından, Hisarcıklıoğlu, "Kandırıldık. Gazeteci battaniyeyi 15 liraya almış" esprisi yaptı.

FİŞİMİ VER, YOKSA ŞİMŞEK GELİR...
Bakan Babacan'ın alışverişte ilk durağında el baskısı masa örtüsü aldığı esnafla sıkı bir pazarlık yaptı. Esnaf 15 lirada ısrar ederken, Babacan, "Ben bunun maliyetini biliyorum. Maliyetin üstüne yüzde 10 kâr koy ve bir rakam söyle" dedi. Babacan 10 liraya almayı başardı. Alışveriş bitince Hicarcıklıoğlu, fiş istedi. Esnaf "fiş yok" deyince, Babacan da, "Bana sonradan fişi gönder. Yoksa Maliye Bakanı Şimşek gelir ve fişi alır" esprisi yaptı.

550 LİRALIK MAAŞIMI SİZE VEREYİM!
Bakan Babacan, esnafın, vatandaşın dertlerini de dinledi. Emekli bir kadın, "550 lira maaş alıyorum. 140 lira kira ödüyorum. İsterseniz yarısını bakanlara, milletvekillerine vereyim. Size maaşım çok mu" diye sitem edince, Bakan da, "Çok değil, her şey düzelecek" diye teselli etti. Abisinin özürlü ve bakıma ihtiyacı olduğunu söyleyen Fadime Yüce'nin telefonunu alan Babacan, tencere satıcısı Burak Yılmaz "Sizin koltuğunuza talibim" deyince de, "Neden olmasın" karşılığını verdi.

10 LİRAYA GÖMLEK ALDI
Baba ocağında alışverişin sonunda ise Babacan'ın bir gömlek, bir masa örtüsü ve bir battaniye alarak sadece 40 lira harcadığı anlaşıldı. Babacan lila renkli gömleği sıkı pazarlıkla 15 liradan 10 liraya düşürdü. Babacan hiçbir hediyeyi de kabul etmedi.