Sabancı, idealizmi düş ile birleştirip başardı

Güler Sabancı, Raymond Georis Yenilikçi Filantropist Ödülü'nü törenle aldı

Cumartesi 07.06.2009
Güncelleme: Cumartesi 06.06.2009
ABONE OL
Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Raymond Georis Yenilikçi Filantropist Ödülü'nü kazanmasının yolunu, ailesinin hayırseverlik mirasının açtığını söyledi. Güler Sabancı'nın Avrupa'da yenilikçi ve toplumda derin etki yaratabilmiş kişiler ve vakıflara verilen Raymond Georis Yenilikçi Filantropi Ödülü'nü alması onuruna Sakıp Sabancı Müzesi'nde yerli ve yabancı konukların katıldığı bir resepsiyon verildi.

HAYIRSEVERLİK MİRAS KALDI

Sabancı törendeki konuşmasında, şunları söyledi: "Ailemin hayırseverlik mirası bana böyle bir ödülü alma yolunu açmıştır. Ailemin sahip olduğu en önemli değer; 'bizden daha az şanslı olanlara ulaşmanın, yardım etmenin ve onların hayatlarında fark yaratarak, daha yüksek yaşam standartlarına ulaşmalarına yardımcı olmaktır'. Ben bu değerle yetiştirildim. Sabancı olarak, yaptığımız her işte ülke insanının her şeyin en iyisini hak ettiğine inanarak çalışıyoruz" dedi. Sabancı, üniversitede, müzede ve vakıfta gerçekleştirdikleri tüm projelerde, dünyadaki en iyileri örnek alıp üzerine çıkmak için çalıştıklarını anlattı. Sabancı, "Sabancı Vakfı'nın en önemli filantropi girişimlerinden biri olan Sabancı Üniversitesi, yurttaşlık görevlerimiz ile farkındalığı kendi sistemlerinde bir araya getirmiştir. Sabancı Üniversitesi, öğrencilerin zorunlu olarak dahil olduğu toplumsal katılım programını hayata geçirmiştir" dedi.

İnsan hayatında fark yaratana veriliyor
Gulbenkian Vakfı ile Avrupa Vakıflar Merkezi Başkanı Emilio Rui Vilar da ödülün amacının insanların hayatlarında gerçekten fark ve değişim yaratabilen kurum ve kişilerin takdir edilmesi olduğunu vurgulayarak, "Bu yıl tüm adayların arasından kendini insan haklarına, toplumsal gelişime adamış Türkiye'den bir iş kadını yükseldi" dedi. Mercator Fonu Başkanı Norine MacDonald da, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Javier Solana'nın başkanı olduğu jürinin, Sabancı'nın insanların düşlerini ve idealist umutlarını somut sonuçlara dönüştürmekteki özgün yeteneğinin ödülün ruhuyla son derece örtüştüğü görüşüne vardığını bildirdi.