Krize inat 'filizler' boy veriyor

Dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin son veriler krizin hız kestiğini gösteriyor. Uzmanlar bu toparlanma sinyallerini 'yeşil filizler' olarak adlandırıyor. Haftanın gündemini belirleyecek büyümeye yönelik veriler, filizlerin solup solmayacağını gösterecek

Pazar 08.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009
ABONE OL
Dünya ekonomisinden, ama özellikle gelişmekte olan ülke ekonomilerinden gelen son veriler krizin hız kestiğini gösteriyor. Ekonomistler bu verileri 'yeşil filizler' olarak adlandırıyor. Üretim üzerine en önemli göstergelerden olan PMI endeksi (Satınalma yöneticileri endeksi) özellikle gelişmekte olan ülkelerde, hızlı bir toparlanmaya işaret ediyor. PMI endeksinin 50 değerinin üzerinde olması sanayinin genişlediğine, altında olması ise sanayinin daraldığına işaret ediyor. Ekonomik aktivitenin en önemli göstergelerinden olan PMI endeksi, sadece Türkiye, Hindistan ve Çin'de 50 değerinin üzerine çıktı. The Sunday Times gazetesi de Markit şirketinin araştırmalarına dayanarak "Başta Çin, Hindistan, Türkiye ve Brezilya olmak üzere yükselen ekonomilerde canlanma işaretleri ortaya çıkmaya başladı" diye yazdı. Türkiye PMI endeksinin Ekim 2007'den bu yana 50 değerinin altından seyrettiği düşünüldüğünde son- veriler daha çarpıcı hale geliyor. ABD ve Euro Bölgesi'nde endeks hâlâ 40-45 aralığında bulunuyor.

BÜYÜME GÖSTERGELERİ

Bu hafta büyüme öncü göstergeleri ve bütçe verileri açıklanacak. Büyümenin öncü göstergesi olan sanayi üretimi verisi bugün açıklanacak. Şubat'ta dip yapan sanayi üretiminin Nisan'da yüzde 18 düzeyinde daralması bekleniyor. Sanayi için önemli bir diğer gösterge olan kapasite kullanımı ise çarşamba günü gelecek. Hükümetin krize karşı attığı ÖTV ve KDV teşviklerinin sanayi kapasitlerinde kısmi bir toparlanma sağlayacağı öngörülürken, kapasite kullanım oranının yüzde 68.8 seviyesine yükseleceği tahmin ediliyor. Krizle birlikte ekonominin yumuşak karnı olmaya başlayan bütçe dengesi haftanın en önemli diğer bir verisi. Cuma günü açıklanacak olan merkezi yönetim bütçe dengesinde bozulmanın devam etmesi bekleniyor. Yılın ilk çeyreğindeki bütçe açığı 20 milyar lirayı geçti.

'ESKİ DİPLERİ DEĞİL AMA CİDDİ DÜZELTME GÖRÜRÜZ'
Ekinciler Menkul Kıymetler Genel Müdürü Alp Tekince, "Piyasada çoğunluk bir aydır yoğun satış bekliyor. Beklenen satış dalgası gecikmiş gibi görünüyor. ABD Dow Jones'un 9 bine yaklaşması sağlıklı değil. Buralara yaklaştıkça satış baskısı artacaktır. Eski dipleri görmeyiz ama ciddi bir düzeltme görürüz" tahmininde bulundu.