Sen önce trilyonun hesabını ver

"Deniz Feneri konusunda içimiz rahat" diyen Erdoğan, CHP lideri Baykal'a çağrıda bulundu: Sen önce 1 trilyonluk Hazine parasını nereye harcadığını söyle

Pazar 08.06.2009
Güncelleme: Pazartesi 08.06.2009
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kadir Has Kongre Merkezi'nde düzenlenen Kayseri 3. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada muhalefete yüklendi. Deniz Feneri konusunda CHP lideri Deniz Baykal'a yanıt veren Erdoğan "Sayın Baykal, Anayasa Mahkemesi seni ve sizi mahkûm etti. Yaklaşık 1 trilyonluk Hazine'nin parasını nereye harcadın, bunun hesabını ver. Bunu ödediniz. Bunu nereye harcadınız? Siz tescillisiniz'' dedi. Deniz Feneri konusunda içlerinin rahat olduğunu belirten Erdoğan, AK Parti iktidarında, büyükşehirlerden mezralara kadar her yerin büyük bir gelişme, büyüme ve kalkınma gösterdiğini, bu gelişmeleri hazmedemeyenlerin olduğunu belirtti.

'BORCUNUZU ÖDÜYORUZ'
"Mazisi kara olanlar, tabii ki bunu hazmedemeyecekler" diyen Erdoğan, koalisyon hükümeti dönemindeki borçları kendilerinin ödediğini kaydetti. Erdoğan "Şimdi muhalefetteki parti, üçlü koalisyonun ortağıydınız. 21 banka fona devredildi. Bu bankaların içi nasıl boşaltıldı, bu parayı kim ödedi? Hâlâ sizin borçlarınızı biz ödüyoruz. IMF'ye 21.5 milyar doları siz borçlandınız. Biz ödeye ödeye 7.5 milyar dolara indirdik. Merkez Bankası'nın 26.5 milyar dolar rezervi 65 milyar dolar oldu. Bu hale, krize rağmen biz getirdik" diye konuştu. Başbakan Erdoğan, açıkladıkları yeni teşvik paketleri ile Anadolu'yu bir yatırım üssüne, bir yatırım merkezine dönüştürdüklerini söyledi.

'PAKETLERİ AÇIKLADIK, SEVİNDİRİCİ SİNYALLER ALMAYA BAŞLADIK'
Başbakan Erdoğan, teşvik ve istihdam paketlerini açıkladıkları andan itibaren son derece sevindirici sinyaller almaya başladıklarını kaydetti. Erdoğan "Bu paketler sadece küresel finans krizinin etkilerini azaltmakla kalmayacak, Türkiye'yi kriz sonrasının yükselen yıldızı haline getirecek" dedi.