Çelebi İspanya'da ipi göğüslerse ciroda dünya üçüncüsü olacak

Hindistan'da havalimanı yer hizmetleri ve kargo terminali ihalesini alan Çelebi, 100 milyon dolar kazanacak. Firma görüştüğü İspanyol Acciona'yı alırsa ciroda dünya üçüncüsü olacak

Çarşamba 10.06.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 10.06.2009
ABONE OL
Hindistan'ın Mumbai Chhatrapati Shivaji Uluslararası Havalimanı yer hizmetleri ile Delhi Indra Gandhi Uluslararası Havalimanı kargo operasyonu ihalesini alan Çelebi Holding'e bağlı Çelebi Hava Servisi, 125 milyon euroluk yer hizmetleri cirosuna 100 milyon dolar daha ekleyecek.

ÜÇÜNCÜLÜK SAVAŞI
İspanyol Acciona'yı satın alma görüşmeleri yapan Çelebi Hava Servisi, görüşmelerin sonuçlanması halinde ihalelerden elde ettiği 100 milyon euroya Acciona'nın cirosunu da ekleyip dünya üçüncülüğüne yükselecek. Çelebi Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Canan Çelebioğlu, 1.5 yıl önce almayı denedikleri İspanyol yer hizmetleri şirketi Acciona'nın yıllık cirosunun 150 milyon euro olduğunu belirterek, "Lisans süresi 2014'te bitiyor. Şimdi bankalar, 'satın' diye sıkıştırıyor. Biz de ilgileniyoruz" dedi. Hindistan'daki kargo operasyonunun ise 10 yılda 1 milyon tonu bulacağını belirten Çelebioğlu, Yeni Delhi'ye depozitle birlikte 50 milyon dolar yatırım yapacaklarını söyledi.

İstanbul kadar iş hacmi katacak
"OPERASYONA hemen başlayacak durumdayız. Ancak, kontrat görüşmeleri henüz bitmedi. Kontratı imzalar imzalamaz operasyonlarımız başlar" diyen Çelebioğlu, Lufthansa, THY ve British Airways gibi havayolu şirketleriyle Mumbai için bağlantıları yaptıklarını dile getirdi. İlk anda 20 - 25 bin uçuşla operasyonlara başlamayı planladıklarını söyleyen Çelebioğlu, "Mumbai, Çelebi Hava Servisi'ne en az bir İstanbul kadar iş hacmi katacak. Hedefimiz 230 bin uçuşun yüzde 35 - 40'ını kucaklamak. Hizmet vermeye 1 Temmuz'da başlayabileceğimizi düşünüyoruz" dedi.

Havalimanı yer hizmeti liginde dünyada ilk üç
Swissport: Cirosu 1.4 milyar euro
Menzie's: Cirosu 800 milyon euro
Servisair: Cirosu 300 milyon euronun üzerinde
Çelebi Hava Servisi, İspanyol Acciona'yı alırsa, Servisair'in yerine 3'üncülüğe çıkabilecek.

Çelebi Hava Servisi'nin cirosu 125 milyon euro
Çelebi Hava Servisi'nin yer hizmetlerinden sağladığı ciro yaklaşık 125 milyon euro.
Şirketin 165 milyon euroluk cirosunun 40 milyon doları terminal işletmeciliğinden geliyor. Terminal işletmesindeki süreleri bu yıl doluyor.
Şirket, Hindistan'da devreye girecek operasyonlarından 2010'da 100 milyon dolar ciro bekliyor.
İspanyol Acciona'nın alımı gerçekleşirse, Çelebi Hava Servisi'ne 150 milyon euro ek ciro da buradan gelecek.
Böylece şirketin cirosu 350 milyon euro düzeyine çıkabilecek.