'Çeyrek altın alan kalmadı, çeyreğin yarımını üretin'

Kuyumcular, Darphane'den çeyreğin yarısı altın çıkarmasını istedi. Bu altınlar en son savaş dönemi 1915'te tedavüldeydi

Salı 10.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 10.06.2009
ABONE OL
Küresel ekonomik kriz takı satışlarını da olumsuz yönde etkiliyor. Alım gücü azalan ve altın fiyatlarını yüksek bulan tüketiciler düğün merasimlerinde altın yerine paraya yönelince, işleri azalan kuyumcular soluğu Darphane'de aldı. 80 TL'den satılan çeyrek altının giderek gözden düşmesiyle zor günler geçiren kuyumcu ve sarraflar, Darphane'den "çeyreğin yarımı" olarak tanımlanan özel altınlar üretmesini talep etti. İstanbul'daki kuyumcuların " çeyreğin yarımı" olarak tanımladığı özel üretim altınlar en son Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde 1898-1915 yılları arasında tedavüle sürülmüştü. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Kuyumculuk Meslek Komitesi üyeleri ile İstanbul Mücevherciler, Kuyumcular ve Sarraflar Derneği yetkililerinin bu konudaki taleplerini Darphane yetkililerine ilettikleri öğrenildi.

TALEBİ DARPHANE'YE İLETTİK

Gelişmeleri doğrulayan İstanbul Mücevherciler, Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, "Bu konudaki taleplerimizi kendilerine ilettik. Sorunun çözümü için başka çözüm önerileri üzerinde de çalışıyoruz" diye konuştu. Çeyrek altının son bir yılda yüzde 25 oranında değer kazandığına dikkat çeken piyasa uzmanları, ekonomide yaşanan daralma nedeniyle satışların ciddi anlamda gerilediğini ifade ediyor.

TAKI İÇİN ALTIN TALEBİ AZALDI
RİSK ve belirsizliklerin olduğu dönemden güvenli liman olarak görülen altına talebin bu denli düşmesinde ekonomik krizin büyük etkisi olduğu ifade ediliyor. Yatırım amaçlı altın talebinin çok fazla gerilemediğine dikkat çeken kuyumcular, buna mukabil takı talebinin azaldığını ifade ediyor. Uluslararası piyasalarda halen 958 dolardan işlem gören altının dünya ekonomik ve siyasi konjonktüründe yaşanan gelişmelere göre yeniden değer kazanabileceği ifade ediliyor. Dünya Altın Konseyi anketine göre Türk halkının elinde 5-7 bin ton arasında yastık altı altın bulunuyor.