Karamehmet'in petrolde yeni ortağı 'paralı asker'

Kurucusu İngiliz paralı asker olan petrol şirketi Heritage Oil, Çukurova'nın Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren Genel Enerji'yi satın alıp, ortaklık kuracak

Salı 10.06.2009
Güncelleme: Çarşamba 10.06.2009
ABONE OL
İngiltere merkezli doğalgaz ve petrol arama şirketi Heritage Oil, Çukurova Grubu'nun- Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren Genel Enerji'yi satın alarak birleşeceğini açıkladı. Bağlayıcı olmayan bir anlaşma imzaladığını duyuran şirket, birleşmeyle Kuzey Irak'taki faaliyetlere odaklanacak 5.5 milyar dolar değerinde yeni bir şirketin oluşacağını bildirdi. Açıklamaya göre, Heritage Oil, ödemeyi hisseyle yapacak ve Genel Enerji şirketinin ortakları yeni grubun yüzde 50'sine sahip olacak.

DEĞERİ 5.5 MİLYAR $

Heritage Oil'in CEO'su Paul Atherton, Genel Enerji varlıklarının toplam değerinin 3.3 ile 3.6 milyar dolar, Heritage'ın piyasa değerinin de 2.4 milyar dolar olduğunu söyledi. Londra borsasında hisseleri işlem gören Heritage'ın Uganda ve Kuzey Irak'ta petrol sahalarında hisseleri bulunuyor. Genel Enerji ise, aynı bölgede Miran'ın yanı sıra, Tak Tak ve Takve petrol bloklarında ruhsat sahibi. Heritage Oil'in internet sitesinde yer alan yönetim kurulu üyeleri oldukça ilginç isimlerden oluşuyor. Şirketin kurucusu olan ve CEO'su olarak görev yapan Tony Buckingham, Afrika'daki maden yataklarının 'yabancıların eline geçmesini önlemek için' hizmet veren paralı askerlerden kurulu " Executive Outcomes" şirketinin eski üst düzey yöneticisi.

ÖZEL HARPÇİ SİR
Buckingham, Irak'ın işgali sonrasında güvenliği sağlamak için kurulan Sandline şirketinde de görev yaptı. Askeri nitelikli birlikleri kiralayan şirketlerle çalışan eski bir paralı asker olan Buckingham, Heritage'ın üçte birine sahip. Yönetim kurulundaki bir diğer özel harpçi subay İngiliz özel kuvvetlerinden emekli Sir Michael Wilkes. 1995 yılında İngiliz özel kuvvetler komutanlığından general rütbesiyle emekli olan Wilkes, Kraliyet onur madalyası ile ödüllendirildi.

MEHMET SEPİL YENİ ŞİRKETİN CEO'SU OLACAK
GENEL Enerji ve Heritage'ın vardıkları anlaşmaya göre Buckingham, HeritaGE Oil Plc'nin icracı başkanı olacak. Halen Genel Enerji'nin icracı yöneticisi olan Mehmet Sepil de, yeni grubun CEO'su, halen Çukurova Holding Başkanı olan Mehmet Emin Karamehmet ise icracı yöneticisi olacak. Atherton yeni şirketin CFO'su olarak görevini sürdürecek. Genel Enerji'nin yüzde 56'sı Çukurova'ya, kalanın büyük kısmı Sepil'e ait.