Krizden 4.400 yeni $ milyoneri aile çıkacak

Türkiye'de en az 1 milyon dolara sahip aile sayısı 22 bin iken, 2010'a kadar % 20 artış bekleniyor

Salı 10.06.2009
ABONE OL
Türkiye'de 22 bine yakın ailenin 100 milyar doların üzerindeki servetinin yönetimi, bankalar arasında büyük rekabet yaratıyor. Bazı bankaların, belli bir tutarın üzerinde varlığı bulunan müşterilere hizmet vermek amacıyla bünyesinde kurduğu "özel bankacılık" (private banking) bölümlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Hizmetlerin giderek çeşitlendiği özel bankacılık bölümlerinde müşterilere, portföy yönetiminden yatırım, sanat, servet, vergi ve mirasa kadar pek çok danışmanlık hizmeti sunuluyor.

İLK ADIM AKBANK'TAN
Akbank Private Banking'den Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Fikret Önder, Türkiye'de "ilk özel bankacılık şubelerini'' Akbank'ın açtığını belirtti. Kurumsal ve bireysel olmak üzere 3 bine yakın müşterileri bulunduğunu belirten Önder, "Yaklaşık olarak, kurumsal müşterilerle birlikte 10 milyar dolar civarında bir varlığı yönetiyoruz'' dedi.

PAZAR 100 MİLYAR $
Önder, 2008 sonuna kadar İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Bursa'da 7 olan şubelerini 2009 başından bu yana açtıkları yeni şubelerle 11'e çıkardıklarını bildirdi. Önder, özel bankacılık alanındaki potansiyele değinirken de, şöyle dedi: ''En az 1 milyon dolara sahip aile sayısı 22 bine yakın. Bu ailelerin toplam serveti 100 milyar doların üzerinde. Özel bankacılık yönetimi altında bireysel müşteriler için 15 milyar dolarlık bireysel varlık yönetildiği tahmin ediliyor. 2010 yılına kadar kişi sayısında yüzde 20 artış beklentisi bulunmakta.''