'Krizi kişisel ranta çevirmeye çalışanlar bedelini ödeyecek'

Ankara'da yatırım tutarı 250 milyon dolar olan 26 fabrikanın açılışını yapan Başbakan Erdoğan kriz fırsatçılarını uyardı: Krizi gayri insani yöntemlerle kişisel ranta dönüştürmeye çalışanlar bedelini ödeyecek

Salı 10.06.2009
Güncelleme: Salı 09.06.2009
ABONE OL
Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde 26 fabrikanın açılışı ile 46. Yılda 46 Ödül törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, krizi bahane edenlere sert mesajlar verdi. Türkiye'nin küresel krizin etkilerini, gelişmiş ülkeler kadar hissetmediğini yineleyen Erdoğan, açılışını yaptığı toplam 250 milyon dolarlık yatırımları gerçekleştiren işadamlarını kutladı.

'YASAL OLABİLİR'

Yatırım ve üretim noktasında kriz sürecinde sabır gösterenlerin, kriz sonrasında bir adım önde olacaklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Krizi bahane ederek işçileri sokağa terk eden firmalar, kredi musluklarını kısan, faizlerini indirmeyen bankalar olduğunu ne yazık ki görüyoruz. Yapılanlar yasal olabilir, ancak ortada ahlaki bir sorunun olduğu da gerçek." Krizi gayri insani yöntemlerle kişisel ranta dönüştürmeye çalışanların bu yöntemlerinin bedelini mutlaka ödeyeceğini söyleyen Erdoğan "Kara günde dostluğunu ihsar etmeyenler, iyi günde de eski dostlarını yanlarında bulamayacak" dedi.

'HİÇBİR İLİ KAYIRMADIK'
Geçtiğimiz hafta açıklanan teşvik paketine de değinen Erdoğan "Her bölgeyi, her sektörü, her yatırımcıyı yüzde yüz tatmin etmek, memnun etmek elbette mümkün değil. Ancak hiçbir ili kayırmadık. Son derece kapsamlı ve adil bir teşvik sistemini uygulamaya başladık'' diye konuştu.

26 FABRİKAYA TOPLU AÇILIŞ
Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Cemil Çiçek ve Ali Babacan, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile "Ya Allah Bismillah'' diyerek kurdeleyi kesti ve 26 fabrikanın toplu açılışını yaptı.