Sözleşmeli personel eş durumu tayini için 2010'u beklemeyecek

Sağlık Bakanlığı, eş durumu tayini ve becayiş talebinde bulunan 4/B'lilerin taleplerinin bu yıl içinde karşılanması için düzenleme yapacak.

Perşembe 11.06.2009 10:00
Güncelleme: Perşembe 11.06.2009 10:04
ABONE OL
Bakanlık ayrıca 4924 kapsamında çalışan sözleşmeli personelin eş ve sağlık mazereti tayini getiren yönetmelik değişikliğini hazırladı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Sağlık-Sen Başkanı Mahmut Kaçar, sözleşmeli personele tanınan hakların uygulanmasına ilişkin yayınlanan yönergeye göre, sözleşmeli personelin en erken 2010 yılında eş durumu tayin hakkını elde ettiğini belirtti. Bu konuda uzun yıllar mağduriyet yaşayan sözleşmeli personelin durumunun bir an önce sona ermesi için taleplerin 2009 yılı içinde karşılanması noktasında düzenleme yapılmasını istediklerin bakanlık tarafından uygun bulduğunu dile getiren Kaçar, eş durumu ve becayiş taleplerinin 2009 yılında karşılanacağını açıkladı. 4924 kapsamında çalışan sözleşmelilerin eş ve sağlık mazereti tayini için gereken yönetmelik değişikliği düzenlemesinin, Devlet Personel Başkanlığı'nın görüşüne sunulduğunu belirten Kaçar, "Umut ediyorum, 4924 kapsamında çalışan sözleşmeli sağlık personel de 4/B'lilerle aynı zamanda eş ve sağlık mazereti tayini hakkına kavuşacaktır" dedi.

Sağlık-Sen'in yetkili sendika olarak, sorunlardan nemalanan geçmişin sendikal anlayışından miras kalan sorunları hızla çözüme kavuşturduğunu kaydeden Kaçar, "Hedefimiz geçmişten biriken bu sorunları 2009 toplu görüşme masasına oturmadan önce çözmek ve toplu görüşme sürecine sağlık ve sosyal hizmet çalışanları için daha ileri düzeyde haklar içeren taleplerle gitmektir" ifadelerini kullandı.