Suudiler 2010'da GAP'a gelecek beş yılda 20 bin çiftlik kuracak

Yılda 10 milyar dolarlık gıda ithalatı yapan Arap ülkelerinin gözü Türkiye'de. Suudi Planet Food World 2010'da 20 milyar dolarlık yatırıma başlayacak. Tabuk ise GAP'ta yer arıyor

Çarşamba 11.06.2009
ABONE OL
Organik tarım üzerinde yoğunlaşan Arap firmaları tarım ve tarım ürünleri işleme tesisleriyle GAP'a geliyor. Bu kervana son eklenen firmalar Suudi sermayeli Planet Food World ve Tabuk. Kilis'te yatırım yapacak olan Planet Food, 20 milyar doları gözden çıkardı. 5 yılda 20 bin modüler organik çiftlik kurulması planlanıyor. Şirket GAP bölgesinin avantajlarını kullanmayı hedefliyor. Ortadoğu'nun 25 yıllık en büyük tarım firmalarından biri olan Tabuk da bölgede yer arıyor. Ankara'nın bu konudaki politikalarını beklediklerini belirten firmanın Chief Resource Officer'ı (CRO) Saeed Salem Al-Omer, "Hükümetin prosedürlerinin nasıl olacağını bekliyoruz. Ayrıca ithalat ve ihracat koşullarına bakıyoruz. Yer arıyoruz. Fizibilite çalışmaları devam ediyor" diye konuştu. Suudi tarım şirketi Planet Food World'ün Türkiye Genel Müdürü Mete Mutluoğlu yatırıma 2010'da başlayacaklarını ve ayrı bir şirket kurarak tüm dünyaya pazarlayacaklarını söyledi. Yem endüstrisi üzerinde de bir yatırım planladıklarını söyleyen Mutluoğlu, balık çiftlikleri, büyük ve küçük baş hayvan üretim tesisleri kuracaklarını da belirtti.

'GENÇLER KÖYLERİNE GERİ DÖNECEK'
TÜRKİYE
genelinde birçok yerde tarım ve hayvancılık yapacaklarını söyleyen Planet Food Türkiye Genel Müdürü Mete Mutluoğlu, endüstriyel üretim yapacakları için bir çok nitelikli gence de ihtiyaçları olacağını söyledi. Şu anda Trakya Üniversitesi ile dört adet bir hektarlık arazi üzerinde prototip tarım yaptıklarını belirten Mutluoğlu, gençlere ev tahsis ettiklerini ve maaş bağladıklarını da söyledi. Mutluoğlu ayrıca üretim yatırımlarının ardından mutlaka işleme tesislerinin de kurulacağını vurguladı.

"GELİN CİDDE'DE OTEL YAPIN"
HER
yıl dünya genelinde milyonlarca insanın hac ve umre için gittiği Suudi Arabistan otel inşat talebini karşılayamadığı için Türkiye'den yardım talep ediyor. Suud- Türk İş Konseyi Başkanı Hasan Ahmed El-Süleyman Suudi müteahhitlik firmaların otel ve ev konusunda talepleri karşılayamadığını belirterek özellikle otel inşaatı konusunda Türk yatırımcıları bu alanda faaliyet göstermeye çağırdı. Cidde'ye 2008'de 12 milyon turist geldiğini söyleyen El-Süleyman, daha fazla otele ihtiyaç olduğunu da ifade etti. El Süleyman, "Suudi Krallığı inşaat sektöründe büyük atılım yapmaktadır. Bu pazar çok büyük bir pazardır. Emlak konusu ile ilgili yasa bu yıl sonunda çıkarılmış olacak. Suudi Arabistan'da konut edinme oranı çok düşük. 2014 yılına kadar 1 milyon adet yeni konut ihtiyacı var'' diye konuştu.